بلوغ در دختران چه زمانی متوقف می‌شود؟

بلوغ در دختران چه زمانی متوقف می‌شود؟

بلوغ در دختران موضوعی است که در این مطلب به آن می‌پردازیم. سنی که رشد قد دختران شما متوقف می‌شود، بستگی به سن ورود او به دوره بلوغ دارد. کارشناسان علاوه بر قد به چند روش دیگر در این زمینه می‌پردازند. همه می‌دانیم که سرعت رشد دختران نسبت به پسران سریع‌تر است، ولی این اختلاف بیولوژیکی قبل از ۱۰ سالگی قابل توجه نیست.

بر اساس گفته‌های متخصصین اطفال: نمودار رشد پسران و دختران همواره رشد پایداری دارد تا اینکه آن‌ها به سن ۱۱ تا ۱۴ سال برسند، سنی که بیشتر کودکان وارد دوره بلوغ می‌گردند. بلوغ در دختران زودتر از پسران شروع می‌شود و به پایان می‌رسد. در دوره دبیرستان قبل از فارغ التحصیلی حداکثر رشد قدی را دارند.

در حالی که پسران با ورود به دانشگاه به قد ثابت خود می‌رسند. بر اساس گفته‌های کونو، دختران از سن ۸ سالگی وارد دوره بلوغ می‌شوند، در حالی که ممکن است این دوره در پسران با تأخیر و در سن ۹ یا ۱۰ سالگی شروع شود.

رشد در چه سنی متوقف می‌شود؟

توجه به زمان بلوغ نقش مهمی برای رسیدن به جواب این سؤال دارد. زیرا سن و سالی که دختران به اوج بزرگسالی می‌رسند، بستگی به دوره اول بلوغ دارد. از نشانه های اولیه بلوغ در دختران، می‌توان به رشد سینه، موهای بدن و ترشحات اشاره کرد که ممکن است زودتر از قبل به رشد برسند.

طبق نظرات کارشناسان، دخترانی که سن بلوغ را پشت سر می‌گذرانند، معمولاً بعد از رشد سینه، رشد آن‌ها تا دو تا سه سال بعد ادامه دارد. دیگر آن‌ها از نظر قدی بلندتر نمی‌شوند و فقط قد آن‌ها تا دو سال و نیم بعد از دوره قاعدگی بلندتر می‌شود.

پیش بینی قد دختران

در حالی که هیچ روش دقیقی برای تعیین دقیق اندازه قد افراد در زمان شروع دوره رشد وجود ندارد، ولی می‌توان از دو روش رایج برای پیش بینی قد استفاده کرد. بیشتر پزشکان از روش ماشین حساب قد میانگین والدین برای پیش بینی قد افراد بزرگسال استفاده می‌کنند، دکتر کونو با این روش موافق نیست زیرا روش دقیقی نیست.

در این روش برای محاسبه شما قد پدر را اندازه گیری می‌کنید و به اندازه ۱۲ سانتی‌متر از آن کم کنید، سپس آن مقدار را به قد مادر دختر اضافه کنید و آن مقدار را تقسیم بر ۲ کنید. عدد به دست آمده به اضافه یا منفی ۷ سانتی‌متر، دامنه پیش بینی شده قد دختران است.

دکتر زولتان آنتال متخصص غدد از روش دیگری برای محاسبه قد استفاده می‌کند. برای کودکانی که در حال رشد هستند، پیشنهاد می‌شود قله قد را در نمودار رشد پیدا کنید و منحنی مربوطه را پیگیری کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر این طور به نظر می‌رسد که دختر شما از نظر جسمی خیلی با هم سن و سال شان متفاوت است، بهتر با پزشک متخصصی در این مورد صجبت کنید. دخترانی که قبل از سن ۱۳ سالگی علائم رشد سینه را ندارند و یا تا سن ۱۵ یا ۱۶ سالگی عادت ماهانه را تجربه نکرده‌اند ممکن است بلوغ آن‌ها به تأخیر افتاده باشد.

از طرفی دیگر دخترانی که در سن ۶ یا ۷ سالگی دارای علائم بلوغ باشند، بلوغ زودرس را تجربه می‌کنند. براساس توصیه‌های دکتر کونو با مشاهده هر کدام از موارد بالا نیاز است با پزشک متخصص صحبت شود.

زیرا ممکن است دختران دارای مشکلات پزشکی یا غدد هورمونی باشند، که نیاز است درمان شوند. همچنین می‌توان با انجام آزمایشاتی تشخیص داد که آیا دختران شما از لحاظ قدی رشد نرمالی دارند یا خیر.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *