فواید بازی‌های ویدیویی برای کودک شما

فواید بازی‌های ویدیویی برای کودک شما

چرا بازی‌های ویدیویی می‌تواند برای کودکان مفید باشد؟

ما به عنوان والدین، بیشتر تمرکز خود را روی خطرات احتمالی بازی‌های ویدیویی متمرکز می‌کنیم و از مزایای آن‌ها غافل می‌شویم. اما این بازی‌ها بخش عادی کودکی مدرن هستند. اگر شما بدانید کدام را جستجو کنید، بازی‌های ویدیویی می‌توانند به ابزار قدرتمندی برای کمک به کودکان در ایجاد مهارت‌های خاص زندگی تبدیل شوند. به علاوه، آن‌ها می‌توانند به والدین در انتخاب بازی‌های مناسب اوقات فراغت، به مربیان در یافتن راه‌هایی برای تکمیل تدریس در کلاس درس و به تولیدکنندگان در تولید بازی‌های آموزنده کمک کنند.

اخیراً یک مقاله پژوهشی به نام “انگیزه‌های کودکان برای بازی‌های ویدیویی در زمینه رشد عادی” نوشتم که در مجله روانشناسی “Review of General Psychology” ارائه شده است. این تحقیق شامل نتایج مطالعاتی است که من در دانشکده پزشکی هاروارد انجام داده‌ام و داده‌های این بررسی از مصاحبه با بیش از ۱۰۰۰ دانش آموز مدارس دولتی جمع آوری شده است. بر اساس تحقیقات من، در اینجا ۹ دلیل وجود دارد برای اینکه چرا بازی‌های ویدیویی می‌توانند برای رشد و آموزش فرزند شما مفید باشند.

۱. بازی‌های ویدیویی مهارت‌های حل مسئله را آموزش می‌دهند

بازی‌های ویدیویی می‌توانند به رشد مغز کودکان کمک کنند. وقتی پسرم در اوایل سنین نوجوانی بود، بازی Legend of Zelda را بازی می‌کرد و من به تماشای او مشغول می‌شدم. او برای پیشبرد بازی، مجبور به جستجو، مذاکره، برنامه ریزی و امتحان رویکردهای مختلف بود. بسیاری از بازی‌های اخیر مانند Bakugan Defenders of the Core شامل برنامه ریزی و حل مسئله هستند.

Modding روندی است که بازیکنان با استفاده از آن ویژگی‌های ظاهری شخصیت‌های بازی را سفارشی می‌کنند و سطوح جدید بازی را توسعه می‌دهند، به علاوه,” Modding” امکان ابراز وجود خلاقانه، درک عمیق قوانین و ساختار بازی‌ها و روش‌های جدید برجسته کردن شخصیت‌ها و علایق را فراهم می‌کند. نیازی نیست بازی‌های ویدیویی برای کمک به کودکان در آموختن تصمیم گیری، استفاده از استراتژی‌ها، پیش بینی پیامدها و ابراز شخصیت دارای برچسب “آموزشی” باشند.

بازی‌های ویدیویی برای کودکان

۲. بازی‌های ویدیویی علاقه به تاریخ و فرهنگ را القا می‌کند

محتوای برخی از بازی‌های ویدیویی می‌تواند بچه‌ها را به خواندن و تحقیق تشویق کند. بازی‌های ویدیویی مانند عصر اساطیر (Age of Mythology)، تمدن (Civilization) و عصر امپراطوری‌ها (Age of Empires ) می‌تواند علاقه کودک را به تاریخ جهان، جغرافیا، فرهنگ‌های باستانی و روابط بین الملل جلب کند، به ویژه اگر والدین نسبت به فرصت‌ها هوشیار باشند.

به نقل از محققان دیوید شفر (David Shaffer) و جیمز گی (James Gee)، “اگر کودکان والدینی داشته باشند که بتوانند بازی‌های ویدیویی مانند عصر اساطیر را به کتاب‌ها، سایت‌های اینترنتی، موزه‌ها و رسانه‌های مرتبط با اساطیر، فرهنگ‌ها و جغرافیا ارتباط دهند، کودکان طیف گسترده‌ای از زبان، محتوا و ارتباطات پیچیده را فرا می‌گیرند که می‌تواند به عنوان آماده سازی برای یادگیری‌های پیچیده و عمیق آینده مفید باشد” علاوه بر این ، این بازی‌ها اغلب به کودکان امکان می‌دهند نقشه‌ها یا سایر محتوای سفارشی را طراحی و تبادل کنند و به آن‌ها کمک می‌کند ضمن داشتن تفریح، مهارت‌های خلاقانه و فنی کسب کنند.

۳. بازی‌های ویدیویی در دوست یابی به بچه‌ها کمک می‌کنند

برخلاف والدین، اکثر بچه‌های کوچک بازی کامپیوتری و ویدیویی را یک فعالیت اجتماعی می‌دانند، نه یک عمل انزوا طلبانه. بازی‌های ویدیویی زمینه مشترکی را برای کودکان و نوجوانان ایجاد می‌کند تا با هم دوست شوند. به بچه‌ها اجازه دهید وارد شوند و زمان سازمان بندی شده‌ای را با دوستان خود بگذرانند. در تحقیقات ما، احتمال اینکه پسران با گروهی از دوستان، در یک اتاق یا به صورت آنلاین، به بازی کامپیوتری یا ویدیویی مشغول شوند، بیشتر از دختران بود.

به‌علاوه، پسران جوان گفتند که بازی‌ها یک تمرکز مکرر برای گفتگو با همسالان است. یکی از پسرها می‌گفت که همسالانش در مدرسه بیشتر در مورد دو تا G صحبت می‌کنند، یعنی دخترها (Girls) و بازی‌ها (Games)! تحقیقات ما نشان داد کودکانی که دارای ناتوانی خفیف یادگیری هستند، احتمالاً به این دلیل بازی‌های ویدیویی انجام می‌دهند که در آن “دوست جدید” انتخاب می‌کنند.

بازی کردن کودکان

۴. بازی‌های ویدیویی مشوق ورزش هستند

در تحقیقات خودم، مشاهده کردم که بازیکنان (به ویژه پسران) در مورد یادگیری حرکات جدید از بازی‌های ویدیویی ورزشی و سپس تمرین آن‌ها در زمین بسکتبال یا اسکیت صحبت می‌کردند. برخی از آن‌ها پس از آشنا شدن با ورزش‌های جدید از طریق بازی‌های ویدیویی، آن ورزش‌ها را انجام می‌دادند.

همانطور که یکی از پسرها در تحقیق گروه تمرکز (focus group study) عنوان کرد: “در بازی‌های ویدیویی با موضوع واقعی که بیشتر بازی‌های ورزشی هستند، می‌بینید که نمایش‌های شگفت انگیزی انجام می‌شود. اگر در فضای بیرون آن‌ها را امتحان کنید و زیاد تمرین کنید، می‌توانید بهتر شوید”. تحقیقات نشان داد که بازی‌های ویدیویی ورزشی واقعی (به استثنای نبردهای مسابقات) منجر به افزایش زمان اختصاص یافته به ورزش در زندگی واقعی می‌شود.

۵. بازی‌های ویدیویی به کودکان اجازه می‌دهند لذت رقابت را به اشتراک بگذارند

برای بچه‌ها، به خصوص پسران، رقابت یک چیز طبیعی و سالم است. بچه‌ها همانطور که در مورد وضعیت و شناخت همسالان خود شوخی می‌کنند، با آن‌ها رقابت نیز می‌کنند. در نظرسنجی‌ها و مطالعات گروه تمرکز (focus group studies) با نوجوانان، یکی از متداولترین دلایل اشتغال به بازی‌های ویدیویی این بود: “من دوست دارم با افراد دیگر رقابت کنم و برنده شوم” و پسران بیش از دختران به این دلیل وارد بازی می‌شدند. بازی‌های ویدیویی مکان امنی برای ابراز تمایلات رقابتی است و می‌تواند برای بچه‌هایی که در ورزش خوب نیستند، فرصت برتری جویی فراهم کند.

۶. بازی‌های ویدیویی به کودکان فرصتی برای رهبری می‌دهند

هنگامی که کودکان بازی‌های ویدیویی را به صورت گروهی انجام می‌دهند، بسته به اینکه چه مهارت خاصی در آن بازی مورد نیاز داشته باشد، اغلب به نوبه خود رهبر و پیرو می‌شوند. در مطالعاتی که توسط نیک یی (Nick Yee) از مرکز تحقیقات Palo Alto انجام شده است، نوجوانانی که بازی‌های گروهی را به‌صورت آنلاین انجام داده بودند، احساس می‌کردند که در مهارت‌های رهبری مانند ترغیب، ایجاد انگیزه در دیگران، و میانجیگری در اختلافات تقویت شده‌اند.

بازی‌های چند نفره آنلاین به نوجوانان فرصتی استثنایی برای شرکت و گاهی رهبری در تیم‌های متنوع و مختلط می‌دهد و اگر آن‌ها بتوانند تیم را به پیروزی برسانند، هیچکس اهمیتی نمی‌دهد که چند ساله‌اند.

۷. بازی‌های ویدیویی جرقه خلاقیت را می‌زنند

یک مطالعه تجربی که در مجله “Creativity Research Journal” چاپ شد، نشان داد که ارتباطی بین بازی‌های خاص و خلاقیت وجود دارد. در این تحقیق از ۳۵۳ شرکت کننده خواسته شده بود که یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنند:

  • بازی ویدیویی Minecraft همراه با دستورالعمل
  • بازی ویدیویی Minecraft بدون دستورالعمل
  • تماشای یک برنامه تلویزیونی
  • انجام یک بازی مسابقه اتومبیلرانی

نتایج تحقیق نشان داد کسانی که Minecraft را بدون آموزش بازی می‌کردند، وظایف بعدی بازی را با بیشترین خلاقیت انجام می‌دادند. محققین پیشنهاد می‌کنند که دلیل آن شاید این باشد که این گروه، بیشترین آزادی را برای فکر کردن در هنگام بازی داشتند.

بازی‌های ویدیویی و کودکان

۸. بازی‌های ویدیویی فرصت آموزش دادن فراهم می‌کنند

تقریباً یک سوم کودکانی که ما مطالعه کردیم گفتند که بخشی از بازی‌ها را به این دلیل انجام می‌دهند که دوست دارند به دیگران بیاموزند که چگونه بازی کنند. همانطور که پدر یکی از پسران در حین تحقیق اظهار کرد: “بیشتر تعامل پسر من با دوستانش در مورد حل موقعیت‌ها در یک بازی است.

همه چیز درباره این است که چگونه می‌توانید از این مکان به آن مکان بروید، یا چیزهای خاصی را که لازم دارید جمع کنید و آن‌ها را به روش‌هایی ترکیب کنید که به شما در موفقیت کمک می‌کند”. برخی از کودکان به عنوان بچه “برو به” (go-to) شناخته می‌شوند. یعنی کسی که می‌داند چگونه سخت‌ترین قسمت‌های یک بازی را رد کند. از مزایای آموزش به دیگران این است که باعث ایجاد مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی و همچنین افزایش صبر و تحمل می‌شود.

۹. بازی‌های ویدیویی والدین و کودکان را دور هم جمع می‌کند

اخیرا، من دختر ۱۰ ساله یکی از دوستانم را دیدم که به مادرش یاد می‌داد چگونه بازی ویدیویی Guitar Hero را انجام دهد. این بازی شامل آهنگ‌های مورد علاقه دوران نوجوانی و کالج دوست من بود و به همین دلیل هم او جذب بازی شده بود. بهترین قسمت این مشاهده این بود که دختر دوستم در زمینه بازی‌های ویدیویی تبدیل به یک متخصص شده و مهارت‌های بازی را با مادرش به اشتراک می‌گذاشت و این برعکس نقش‌های معمول والد و فرزند است.

اکنون که برخی از بازی‌های ویدیویی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با بازیکنان تازه کار بیشتر راه می‌آیند، زمان بازی می‌تواند بین والدین و فرزندان به اشتراک گذاشته شود. به‌علاوه، انجام یک بازی ویدیویی در مجاورت هم، گفتگو را آسان می‌کند، که به نوبه خود می‌تواند فرزندان را تشویق کند تا مشکلات و موفقیت‌های خود را با والدین در میان بگذارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *