نکاتی در مورد امنیت کودکان در دوران کرونا

نکاتی در مورد امنیت کودکان در دوران کرونا

برخی از متخصصان توصیه می‌کنند در پاییز مدارس بازگشایی شود؟ اما این کار درست است؟ در ادامه مطلب نظرات برخی از متخصصان در مورد امنیت کودکان در دوران کرونا را آورده‌ایم.

با آمدن فصل پاییز، زمان بازگشایی مدارس در سراسر دنیا و همه گیر شدن بیماری کرونا والدین باید در مورد یادگیری از راه دور یا حضور در مدارس کودکان خود تصمیم بگیرند. هنوز برخی والدین نمی‌دانند یادگیری از راه دور امنیت کودکان آن‌ها را تامین می‌کند.

یا وجود بیش از ۳.۸ مورد کرونا ویروس در مناطق ایالات متحده و مدارس، مسئولین در تلاش هستند تا بهداشت محلی مدارس را فراهم کنند این کار بسیار دشوار است و برپایی مدارس در چنین وضعیتی به چه شکل خواهد شد. میز دانش آموزان بایستی از یکدیگر حداقل فاصله ۱.۵ متر را داشته باشند، تمام دانش آموزان و کارمندان باید ماسک داشته باشند، این چنین مدارسی دیگر شباهتی به سال‌های پیش نخواهد داشت.

براساس بررسی‌های جدید تنها ۱۹ درصد از والدین مایل هستند مدارس در پاییز بازگشایی شود. ۲۶ درصد والدین معتقدند به صورت ترکیبی اجرا شود به گونه‌ای که فقط بعضی از روزها دانش آموزان در مدرسه حاضر شوند و ۴۲ درصد نیز معتقدند مدارس کاملا تعطیل بمانند و آموزش‌ها به صورت مجازی صورت گیرد.

کار برای معلمان و به ویژه آن‌هایی که از نظر ایمنی و پزشکی در وضعیت مناسبی نیستند دشوار است. برخی از مربیان نگران از دست دادن کار خود هستند. معلمان در فلوریدا با همه گیر شدن بیماری کرونا، خواستار تعطیلی مدارس هستند.

از طرفی والدین دوست دارند فرزند آن‌ها با حضور در مدارس با معلمان خود معاشرت داشته باشند و دوباره به روال عادی برگردند، اما از طرفی دیگر آن‌ها نگران در معرض قرار گرفتن بیماری کرونا هستند و همواره خبرهای جدید و عجیبی در مورد این بیماری می‌شوند.

ابتدا گفته شد کودکان کمتر در معرض کرونا ویروس هستند و در بسیاری از موارد آن‌ها ناقلان بدون علامت هستند. سپس موارد سندروم التهابی مولتی سیستم (بیماری همراه با کرونا ویروس) ظاهر شد. در حال حاضر می‌شنویم تست کرونای مربوط به ۸۵ کودک در یکی از ایالت‌های تگزاس مثبت اعلام شده است که این کودکان سن بین ۱۰ تا ۱۹ سال را دارند. در واقع کودکان نیز مانند بزرگسالان در معرض این بیماری هستند.

قطعا، علائم در کودکان به صورت خفیف می‌باشد و عوارض شدیدتر در افراد دارای عارضه هستند بیشتر می‌باشد. اگر کودکان عامل انتقال بیماری کرونا به بزرگسالان باشند، در این صورت انتقال در مدارس به چه صورت است؟ امسال چگونه می‌توانند اطمینان کنند و فرزندشان را به مدرسه بفرستند؟

در ادامه مطلب توصیه‌هایی در مورد بازگشایی مجدد مدارس آورده شده است تا به والدین کمک نماییم تصمیم بهتری در این مورد بگیرند.

آکادمی اطفال آمریکا (AAP)

AAP اعلام کرده است که بازگشایی مدارس برای رشد صحیح و رفاه کودکان بسیار مهم است ولی این کار به گونه انجام شود که امنیت کودکان ،معلمان و کارمندان کامل باشند. در بیانیه‌ای دیگر اعلام شده است که مناطقی که انتشار کرونا ویروس کمتر است مدارس بازگشایی شود و در واقع برای تمام مناطق به یک گونه تصمیم گیری نشود.

به عنوان مثال، مردم منطقه فلوریدا خواستار بازگشایی مدارس براساس میزان شیوع کرونا ویروس هستند. در به روزرسانی راهنمای اصلی AAP آمده است که حضور دانش آموزان در مدرسه با توجه به درنظر گرفتن حفظ سلامتی دانش آموزان انجام گیرد.

براساس گفته‌های AAP حضور دانش آموزان به شرط حفظ فاصله اجتماعی مزایای زیادی دارد، زیرا در بهار سال ۲۰۲۰ شاهد تاثیرات منفی تعطیلی بر کودکان بوده‌ایم. AAP در مورد عملکرد ضعیف، انزوای اجتماعی و حتی افسردگی می‌گوید: دوری کودکان از فضای مدرسه موجب می‌گردد تا کودکان با عوارض خطرناکی و حتی مرگ و میر روبه‌رو شوند.

براساس راهنمای تفسیری مجله، Pediatries به ندرت کودکان کرونا ویروس را به بزرگسالان منتقل می‌کنند و تعداد زیادی از مدارس به شرط رعایت فاصله اجتماعی می‌توانند بازگشایی شوند. قبل از آن، براساس مطالعه کره جنوبی انتقال بیماری کرونا از افراد بزرگسال به راحتی قابل انجام است. کووید ۱۹ نسبت به سایر بیماری‌های تنفسی مانند آنفولانزا در مورد تعطیلی مدارس متفاوت عمل می‌کند.

دستور: بازگشایی مدارس فقط به شرط حفظ امنیت کودکان باید صورت گیرد. به کارشناسان بهداشت عمومی و والدین اجازه بدهید تا براساس آنچه که در جامعه رخ می‌دهد نظرات خود را بیان کنند.

آکادمی ملی علمی، مهندسی و پزشکی

براساس گزارش این آکادمی مدارس باید اولویت بندی مجددی برای نمره دهی به دانش آموزان خود داشته باشند و دانش آموزان با نیازهای خاص را در اولویت قرار دهند. این کمیته با توجه به خطر افتادن سلامتی دانش آموزان آموزش از راه دور را توصیه می‌کند و آموزش حضوری با رعایت اقداماتی مانند شستشوی مرتب دست‌ها، رعایت فاصله اجتماعی و جلوگیری از تجمع انجام شود.

دستور: برای کودکان خردسال یا کودکان معلولیت باید مدارس بازگشایی شود.

سازمان بهداشت جهانی (WHO)

دکتر ماریا کرخوو گفته است تحقیقات نشان می‌دهد کودکان علائم شدید کرونا ویروس را ندارند و اثرات طولانی مدت آن هنوز مشخص نیست که چقدر می‌تواند بر سلامتی کودکان تاثیر بگذارد. به همین دلیل WHO توصیه می‌کند مدارس تعطیل شوند یا با حفظ رویکرد مدیریت ریسک و منافع آموزشی معلمان، کارمندان بازگشایی شود به گونه‌ای که به جلوگیری از شیوع کرونا ویروس کمک نماید.

دستور: مدارس فقط در مناطقی که شیوع بیماری کم است، بازگشایی شود. بنا به گفته سازمان بهداشت جهانی انتقال ویروس کرونا به تصمیم دانش آموزان، معلمان و کارمندان و هم چنین شرایط اساسی آن‌ها مانند بیماری‌های آسم، چاقی یا دیابت بستگی دارد. اقداماتی در جهت کاهش خطر انتقال این بیماری در مدارس اتخاذ شده است.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)

پیرو دستور کاخ سفید برای بازگشایی مدارس CDC راهنمای جدیدی منتشر کرده است. براساس این بیانیه تعطیلی مدارس موجب اختلال در ارائه آموزش‌های حضوری و خدمات رسانی به کودکان و خانواده‌ها می‌گردد که پیامدهای منفی فردی و اجتماعی زیادی را دارد. بازگشایی مدارس فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری در آموزش، زندگی بهتر و آینده است که در صورت تعطیلی این اهداف محقق نمی‌گردد.

این توصیه‌های CDC مورد انتقاد رئیس جمهور ترامپ قرار گرفت. براساس راهنمای جدید دیگری هیچ مجموعه دیگری به اندازه مدرسه بر سلامت و رفاه کودک تاثیر گذار نیست، آموزش حضوری همواره بر آموزش، مهارت‌های اجتماعی و عاطفی، تغذیه و امنیت تاکید دارد.
با توجه به نظرات این مرکز، اطلاعات در مورد کرونا ویروس متغیر است و تا اکنون شاهد هستیم که حداقل در مناطق کم جمعیت بعید است کودکان عامل اصلی شیوع کرونا ویروس باشند.

دستور: مدارس بازگشایی شوند.

نتیجه پایانی در مورد امنیت کودکان نسبت به ویروس کرونا

اکثر کارشناسان با بازگشایی مدارس موافق هستند، ولی تنها در صورتی که این کار از سوی مقامات بهداشتی، مربیان و والدین امن تلقی گردد. با افزایش شیوع این بیماری در بسیاری از مناطق کشور تاثیر آن بر روی گروه‌های سنی و جوامع مختلف بررسی می‌گردد. با توجه به وضعیت معیشتی افراد، مراقبت از کودکان و وضعیت شغلی تصمیم گیری برای حضور کودکان متفاوت و شخصی است.

پذیرش این مسئولیت سنگین است، والدین نگران باید برای خانواده خود تصمیم بگیرند و این تصمیم گیری برای معلمان دشوار است. تصمیم گیری سختی است و بهتر است به تصمیمی که والدین برای رفاه فرزندان خود می‌گیرند، احترام بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *