هشت روش برای افزایش شانس دوقلو باردار شدن

هشت روش برای افزایش شانس دوقلو باردار شدن

امروزه بسیاری از زوج‌ها می‌خواهند دوقلو داشته باشند و مایل به انجام هر کاری هستند که این شانس را افزایش دهند. پس احتمال دوقلو باردار شدن یک رویا نیست و احتمال دارد شما هم دوقلو باردار شوید. در حالی که این یک واقعیت است که شما تصمیم نمی‌گیرید چه کسی در خانواده شما قرار بگیرد و این قضیه با دو قلو باردار شدن کمی متفاوت است. اگر در خانواده شما، کسی سابقه تخمک گذاری بیش از حد (آزادشدن بیش از یک تخمک در هنگام تخمک گذاری) دارد، به شما کمک خواهد کرد و احتمال دوقلو باردار شدنتان بیشتر می‌گردد.

دوقلوها چقدر مشترک هستند؟

در سال ۲۰۱۰، در هر سی تولد که در ایالات متحده رخ داده است، یک تولد دو قلو به دنیا آمده است. علاوه بر این، از هر ۷۲۶ تولد ۱ مورد، سه قلو یا بیشتر از تولد تک قلو بوده است. میزان تولد دو قلوها در سی سال گذشته ۷۶ درصد افزایش یافته است. علت این افزایش تولد چند برابر چیست؟ بخشی از این امر به این دلیل است که برخی از زنان وقتی به سن جوانی می‌رسند، بچه‌دار می‌شوند. هر چه پیرتر می‌شوید، تغییرات هورمونی باعث آزاد شدن بیش از یک تخم می‌شود، بنابراین، پس آزاد شدن چندین تخمک به معنای باردارشدن دو یا چند قلویی است.

افزایش زایمان‌های متعدد نیز به دلیل استفاده از ART (فناوری افزایش تولید مثل) و داروهای باروری، به زنان در افزایش شانس بارداری کمک می‌کند. این روش‌های درمانی احتمال چندقلو باردار شدن را افزایش می‌دهد. با این حال، زاد و ولدهای دو قلو در دهه گذشته کاهش یافته است که بیشتر به دلیل داروهای باروری مورد استفاده است.

در این میان، احتمال اینکه زنی دو قلوهای یکسان به دنیا بیاورد (هنگامی که یک تخمک به دو قسمت تقسیم می‌شود) در حدود ۱ تولد از ۲۸۵ تولد است. این عدد برای ده‌ها سال پایدار بوده و در سطح جهان ثابت است.

چه عواملی می‌توانند در احتمال دوقلوها باردار شدن موثر باشند؟

۱. درمان باروری

شایع‌ترین عامل، استفاده از درمان باروری است. داروهای باروری به تحریک تخمدان‌ها کمک می‌کنند و در نتیجه شانس آزاد شدن بیش از یک تخمک در هنگام تخمک گذاری را افزایش می‌دهند. اگر شما IVF (لقاح آزمایشگاهی) انجام داده‌اید، احتمال ۴۰٪ وجود دارد که چند قلو باردار شوید. اما این به تعداد جنین‌هایی که قرار داده‌اند بستگی دارد.

همچنین تلقیح داخل رحمی (IUI) وجود دارد که هنگام استفاده از یک سرنگ برای قرار دادن اسپرم‌ها در رحم استفاده می‌شود. این روش درمان باروری تنها موردی است که شانس تولد نوزادان چند قلو را افزایش نمی‌دهد. با این وجود، زنانی هستند که تحت IUI قرار می‌گیرند و همچنین داروهای باروری مصرف می‌کنند تا شانس ابتلا به دوقلو یا بیشتر، را افزایش دهند.

درمان‌هایی مانند داروهای باروری در درجه اول شانس فرد در به دنیا آوردن دوقلوهای ناهمسان را افزایش می‌دهد (دو تخم بارور شده توسط دو اسپرم). با این وجود، شواهدی وجود دارد که زنانی که تحت معالجه خاصی مانند IVF قرار می‌گیرند، شانس نسبتاً بالاتری برای به دنیا آوردن دوقلوهای یکسان دارند.

روش بارداری IVF

۲. عوامل دیگر

وراثت:

اگر در خانواده شما دو قلو وجود داشته باشند یا خودتان همزاد داشته باشید، به احتمال زیاد دو قلو به دنیا می‌آورید.

سن:

شانس دو قلو باردار شدن برای زنان با سن بالاتر بیشتر است. یک زن بالای ۳۵ سال FSH (هورمون تحریک کننده فولیکول) بیشتری نسبت به یک زن جوان تولید می‌کند. زنان دارای FSH بیشتر نیز می‌توانند تخمک‌های زیادتری را برای تخمک گذاری در یک چرخه آزاد کنند.

تاریخچه دوقلو باردار شدن از قبل

اگر قبلاً دوقلو به دنیا آورده‌اید، احتمال اینکه در بارداری‌های بعدی هم یک جفت دیگر داشته باشید وجود دارد.

تعداد حاملگی‌ها

اگر قبلاً تعداد بارداری زیادی داشته‌اید، احتمال دوقلو بدنیا آوردن شما بیشتر می‌شود.

نژاد

دوقلوها در نژاد آسیایی‌ها و اسپانیایی‌ها کمتر دیده می‌شوند و بیشتر در آمریکایی‌های آفریقایی تبار شایع هستند.

نوع بدن

زنان قد بلند و بزرگ نسبت به زنان کوچک احتمال زیاد دوقلو باردار شدن را دارند.

نشانه‌]ای دوقلو باردار شدن

چگونه شانس داشتن دوقلوها را افزایش دهیم

۱. مصرف مکمل اسید فولیک

در یک مطالعه، در استرالیا، نشان داده شد که اگر زنان قبل از باردار شدن، فولیک اسید مصرف کنند، احتمال دوقلو باردار شدن افزایش می‌یابد. با این حال، برخی از مطالعات نتایج متناقضی را ارائه داده‌اند. با این وجود، اسید فولیک برای جلوگیری از نقص رشته‌های عصبی مفید است، بنابراین مصرف اسید فولیک همیشه ایده خوبی است که حتی اگر نمی‌خواهید دوقلو باردار شوید هم باید اسید فولیک مصرف کنید.

۲. مقداری وزنتان را اضافه کنید

براساس یک مطالعه در سال ۲۰۰۵ که در “زنان و زایمان” انجام شده است، زنان دارای اضافه وزن، بیشتر احتمال دوقلو باردار شدن را داشته‌اند. به همین ترتیب، زنان قد بلند نیز شانس بالاتری برای به دنیا آوردن دو قلوها را داشته‌اند.

۳. مصرف لبنیات

به گفته پزشکی از Long Island Medical Doctor، که به دلیل تحقیقاتش در مورد زنان باردار و زایمان‌های متعدد، مشهور است، زنانی که لبنیات به خصوص شیر را از گاوهای تحت درمان با هورمون مصرف می‌کنند، پنج برابر بیشتر احتمال دوقلو باردار شدن را دارند. مطابق همین مطالعه، گیاهخواران احتمال کمتری برای دوقلو باردار شدن را دارند.

۴. ادامه دادن شیردهی

اگر می‌خواهید دو قلو باردار شوید و هنوز در حال شیردهی هستید، عجله نکنید که کودکتان را از شیر بگیرید. طبق مطالعه‌ای که روی دو قلوها انجام شده است، اگر در هنگام شیردهی باردار شوید، احتمال دو قلو باردار شدن ۹ برابر افزایش می‌یابد.

۵. بلافاصله بعد از اینکه قرص ضد بارداری را متوقف کردید نزدیکی کنید تا باردار شوید

اگر شش ماه قرص ضد بارداری مصرف کرده و سپس متوقف کرده‌اید، بدن شما به دو چرخه احتیاج دارد تا بتواند به حالت قبل برگردد. زیرا هورمون بیش از حد تولید کرده و در نتیجه باعث آزاد شدن بیش از یک تخمک شده و احتمال دو قلو باردار شدن را افزایش می‌دهد.

مصرف قرص ضد بارداری

۶. سیب زمینی شیرین جنگلی بخورید

اگرچه این مسئله کاملاً مشخص نیست که آیا واقعاً مؤثر است یا خیر، ولیکن امتحان کردنش ضرری هم ندارد. سیب زمینی جنگلی تخمدان‌ها را تحریک می‌کند و ممکن است باعث آزاد شدن بیش از یک تخم در هنگام تخمک گذاری گردد.

۷. یک خانواده بزرگ داشته باشید

گفته شده است که این امر به طور طبیعی شانس فرد در تولد دوقلوها را افزایش می‌دهد. به عبارت دیگر، هرچه بیشتر باردار شوید، احتمال بارداری‌های دوقلو یا چند قلوییتان افزایش می‌یابد.

۸. باردار شدن در سنین بالا

اگرچه زنان با سن بالا دارای باروری پایین هستند، اما احتمال دو قلو باردار شدن بیشتر است. آن‌ها دارای FSH زیاد هستند که باعث آزاد شدن بیش از یک تخم در هنگام تخمک گذاری می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *