راهکارهای افزایش تمرکز کودکان

راهکارهای افزایش تمرکز کودکان

برای افزایش تمرکز کودکان راهکارهای زیادی وجود دارد که در اینجا چند مورد را شرح داده‌ایم.

چگونه می‌توانم به عدم تمرکز بچه ۶ ساله‌ام کمک کنم؟

سوال: من یک پسربچه ۶ ساله کلاس اولی دارم. او کارهای مدرسه را به خوبی انجام می‌دهد، اما تمرکز کردن برای او سخت است؟ شما چه توصیه‌ای دارید؟

پاسخ: بگذارید این‌گونه بگویم، تمرکز کودکان متفاوت است. یک کودک ۶ ساله مخصوصا اگر پسر باشد، تمرکز زیادی ندارد. دسته‌ای از بچه‌ها هستند که به طور طبیعی وظایف مدرسه را به‌خوبی انجام می‌دهند، اما اکثر بچه‌های هم سن او تمایل به تمرکز نسبتا کمی دارند. اگر به نظر می‌رسد پسر شما محتوای آنچه را که می‌آموزد، درک می‌کند و به‌خاطر می‌آورد؛ و همچنین قادر است چیزهایی را که در خانه می‌آموزد، دومرتبه بیان کند، علائم خوبی است.

از قبیل سوالاتی که زن و شوهر در مورد تمرکز کودکان از خود می‌پرسند: آیا به نظر می‌رسد که او در پیروی از دستورالعمل‌ها (به‌ویژه آن‌هایی که دارای چندین مرحله هستند)، مشکل دارد؟ آیا او وظایفش (تکالیف مدرسه) را در مدت زمان طولانی‌تری نسبت به سایر بچه‌های هم سن خود انجام می‌دهد؟ آیا اغلب، مواردی را که برای انجام کارها مورد نیاز است، فراموش می‌کند؟ اگر پاسخ شما به این سؤالات “بله” است، این احتمال وجود دارد که کودک علائم بیش فعالی و اختلال تمرکز در کودکان را نشان می‌دهد و ممکن است، نیاز باشد که توسط یک متخصص چک شود.

چگونگی درمان عدم تمرکز کودکان

عدم تمرکز کودکان از جمله مواردی است که برای بسیاری از کودکان اتفاق می‌افتد. اگر پاسخ شما به سوال قبل “نه” است، یا مطمئن نیستید، بهتر است منتظر بمانید. او هنوز یک کودک است و ممکن است با گذشت زمان قدرت تمرکز او بهتر شود. اما اگر این علائم با گذشت زمان فروکش نکرد و شدت آن افزایش یافت، توصیه می‌کنم به یک متخصص مراجعه کنید.

تمرکز کودک

برای اطمینان با خاموش کردن تلویزیون شروع کنید و بگذارید تکالیف مدرسه را در محیطی عاری از محرک‌های خارجی (مثل اسباب بازی‌ها، بازی‌های ویدئویی و شلوغی) انجام دهد. اگر او نتواند چیزهایی که برایش جالب است، را ببیند و بشنود، شما درصد حواس پرتی را کاهش داده‌اید. سپس سعی کنید کارها را به مراحل کوچک تقسیم کنید و اجازه دهید که یاد بگیرد یک کار را قبل از شروع کار دیگر تکمیل کند.

علاوه بر این، او ممکن است نیاز به استراحت‌های مکرر داشته باشد تا بتواند هنگام کار به‌خصوص در کارهای مدرسه، تمرکز خود را حفظ کند. تمرکز در کودکان برای بعضی از آن‌ها، ممکن است به معنای کار کردن برای مدت زمان کوتاه‌تر از پنج دقیقه قبل از یک استراحت ۲ الی ۳ دقیقه‌ای باشد، که برای بلند شدن، کشش بدن و یک بازی سریع با شما نیاز دارند و بعد از آن دوباره به کار برمی‌گردند. برای پسری به این سن، پیشنهاد می‌کنم ۱۰ دقیقه کار کند و ۵ دقیقه استراحت و بعد از آن دوباره زمان تنظیم شود.

تمرکز کودکان

بالا بردن تمرکز کودکان! هنگام انجام این کار استفاده از یک تایمر، ممکن است به کودک کمک کند، ببیند، قبل از استراحت چه مدت زمانی نیاز دارد که تمرکز کند. در آخر برای بالا بردن تمرکز کودکان، بهتر است که برای انجام کارهای خانه خود، در یک بازه زمانی تعیین شده، پاداش‌های کوچک و افزایشی را به بچه‌ها پیشنهاد دهید. به عنوان مثال، اگر ده دقیقه متمرکز بماند، در تقویم خود برچسب می‌گیرد. وقتی ده برچسب شود … (دیگر شما انتخاب می‌کنید!).

کلیه مطالب موجود در این وب سایت، از جمله نظر پزشکی و سایر اطلاعات مرتبط با سلامتی، فقط هدف اطلاعاتی دارند و نباید برای هر موقعیت شخصی، یک برنامه تشخیص یا درمانی تلقی شود. استفاده از این سایت و اطلاعات ذکر شده در آن، رابطه پزشک و بیمار ایجاد نمی‌کند. همیشه از پزشک خود در رابطه با هرگونه سوال یا مسئله‌ای که ممکن است در مورد سلامتی خودتان یا دیگران داشته باشید؛ کمک بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *