راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان چیست؟

راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان چیست؟

راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان را در اینجا می‌خوانید و باید بدانید، مؤثرترین راه‌هایی که به خوشحالی فرزندان کمک می‌کند: داشتن اعتماد به نفس و موفقیت است.

تعریف کردن به عنوان یک راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان

باید بدانید که بچه‌های جوان نیاز به تشویق‌های زیادی دارند، مثلا زمانی که چهار دست و پا می‌روند، توپی را پرتاب می‌کنند یا یک دایره می‌کشند. فرزندتان می‎تواند نسبت به شنیدن کارهای خوب عادت کند و ممکن است درک سختی داشته باشد که، موفقیت‎های او واقعا ارزش تجلیل و قدردانی را دارند. همچنین زمانی که شما اغراق آمیز صحبت کنید، او ممکن است تعریف شما را نادیده بگیرد. پس بهتر است در تعریف کردن که یکی از راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان است، دقت کنید.

توجه کنید که اگر فرزندتان کاری که قرار است انجام دهد، انجام داد، او را تحسین نکنید. مثلا وقتی مسواک می‌زند یا پیراهنش را در جای خود می‌گذارد، گفتن کلمه‌ی ممنون به آنان کافی است و سعی کنید رفتار مناسبی داشته باشید: به طور مثال، به جای این که بگویید نقاشی کودک‌تان چقدر مجلل است، به استفاده‌ی خوب او از رنگ بنفش اشاره کنید.

فرزندتان را رها نکنید

این رفتار طبیعی است که بخواهید مانع از آسیب دیدن کودک‌تان، احساس دلسردی یا اشتباهات او شوید، اما زمانی که در این امور مداخله می‌کنید (مثلا: تلاش برای دعوت او به یک جشن تولدی که در آن جایی ندارد، یا فشار بر مربی ورزش او که به کودک‌تان زمان بازی بیشتری بدهد) در حقیقت هیچ کمکی به آنان نمی‌شود و این راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان، انجام نمی‌گیرد.

رابرت بروکس، PhD، مربی تربیت کودکان، می‌گوید: کودکان باید بدانند که شکست خوردن، خوب است و احساس غم، اضطراب و عصبانیت، امری طبیعی است. این کودکان یاد می‌گیرند که با غلبه بر موانع، موفق می‌شوند، نه با حذف کردن آنان. بنابراین باید به این راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان توجه ویژه‌ای کرد.

کتی هیرش-پازک، دکترای روانشناسی می‌گوید: مخصوصا کودکان جوان این فرصت را دارند که بازی کنند و خطرات خود را انجام دهند بدون اینکه احساس کنند والدین شان به خاطر انجام دادن کار اشتباهی از آن‌ها انتقاد می‌کند یا کارشان را تصحیح می‌کند. همچنین او والدین را تشویق می‌کند که عمدا اشتباه کنند. (با دیدن چنین چیزی، بچه‌های کوچک احساس خیلی بهتری می‌کنند) باید بدانید که چنین کارهایی جزء راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان می‌باشد.

اجازه دادن به تصمیم گیری کردن

زمانی که از سن کم به کودک‌تان چنین فرصت‌هایی می‌دهید، در حقیقت موجب افزایش اعتماد به نفس کودکان نسبت به قضاوت‌شان شده‌اید. البته فراموش نکنید که بچه‌ها دوست دارند نمایش اجرا کنند و کنترل بیش از حد می‌تواند موجب فشار بر روی آن‌ها شود، پس بهتر است دو یا سه گزینه برای کودک‌تان انتخاب کنید. مثلا از کودک سه ساله تان نپرسید که برای ناهار چه چیزی می‌خواهد، بلکه گزینه‌های ماکارونی، کره بادام زمینی و ژله را پیشنهاد دهید و به کودک‌تان اطلاع دهید که این انتخاب‌ها به شما بستگی دارد. پس انجام این روش موجب می‌شود تا یکی از راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان انجام شود.

دختر هشت ساله‌ی گلوریا کوشل، کارولین، دوست دارد که مانند پسرها لباس بپوشد و موهای خود را کوتاه کند. کوشل از نیویورک می‌گوید: من تصمیم گرفتم که به او اجازه دهم که انتخاب‌های خودش را داشته باشد، اما برای چیزهای دیگری مثل تمرین کردن پیانو، هنوز نمی‌تواند تصمیم گیری کند.

به نیمه‌ی پر لیوان نگاه کنید و روی آن تمرکز داشته باشید

اگر کودک‌تان مایل است که نسبت به دل شکستگی‌ها و ناامیدی‌ها، احساس ناکامی کند، به کودک کمک کنید که خوشبین‌تر باشد، با انجام این کار به یکی از راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان کمک کرده‌اید. کارن ریویچ، مربی کتاب کودک خوش بین می‌گوید: به جای اینکه به او اطمینان مجدد دهید به او بگویید: سمت روشن را ببین و او را تشویق کنید تا در مورد راه‌های خاص برای بهبود شرایط و نزدیک شدن به اهدافش فکر کند.

مثلا اگر او در خواندن از همکلاسی‌هایش عقب می‌ماند، به او توضیح دهید که هر کسی برای یادگیری سرعت خود را دارد و پیشنهاد دهید که در وقت‌های اضافی می‌توانید با او بخوانید، یا اگر او در بازی شکست خورد و صدرنشین نشد، نگویید: خوب، فکر می‌کنم شما یک ستاره هستید. به جای آن بگویید: می‌توانم ببینم که چقدر ناامید هستید و بیا باهم برنامه‌ای تهیه کنیم که دفعه بعد شانس آن چیزی که می‌خواهی دریافت کنی، افزایش پیدا کند، در نتیجه به راحتی می‌توانید یکی دیگر از راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان را انجام دهید

یکی از راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان، پرورش دادن علایق است

برای این راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان، سعی کنید او را در معرض فعالیت‌های گسترده قرار دهید و زمانی که چیزی را دوست داشت، او را تشویق کنید. کودکانی که اشتیاق دارند به دایناسورها، آشپزی و یا هر چیز دیگر … از این کار خود احساس غرور می‌کنند و به احتمال زیاد در زمینه‌های دیگر زندگی شان موفق می‌شوند.

سرگرمی‌های غیرمعمول و عجیب ممکن است برای کودکانی که در مدرسه سخت کار می‌کنند، مفید باشد. از طرف دیگر با این کار می‌توانید به کودک کمک کنید تا از این علاقه خود برای برقراری ارتباط با کودکان دیگر استفاده کند و از طرف دیگر به افزایش اعتماد به نفس کودک نیز کمک کرده‌اید.

به عنوان مثال، اگر پسرتان دوست دارد نقاشی کند اما بیشتر هم کلاسی‌های او به ورزش مشغول هستند، می‌توانید او را به کشیدن نقاشی‌های ورزشی تشویق کنید، یا اگر او می‌تواند کتابی از آثار هنری‌اش را در کنار هم به نمایش بگذارد، آن را به کلاس نشان دهد.

ترویج حل مشکلات

میرنا شور، نویسنده بزرگ کردن یک کودک متفکر، می‌گوید: بچه‌ها این توانایی را دارند که می‌توانند برای رسیدن به آن چیزی که می‌خواهند، گفت‌وگو کنند.

تحقیقات نشان داده که می‌توانید به کودک‌تان آموزش دهید که چگونه خودش، مشکلات را حل کند و نکته‌ی اصلی در این است که جلوی زبان خود را بگیرید. مثلا اگر فرزندتان به شما مراجعه کرد و شکایت دارد که کودکی وسیله‌ی بازی‌اش را از او گرفته است، ابتدا از او بپرسید که بهترین راه برای برگرداندن آن چیست.

اگر اولین ایده‌ی او این باشد که برای پس گرفتن، آن را به زور بگیرد، از او بپرسید که اگر چنین کاری کند ممکن است چه اتفاقی بیفتد. سپس بپرسید، چه راه‌هایی می‌توانید برای برگرداندن آن انجام دهید که چنین چیزی اتفاق نیفتد؟

در یکی از مطالعات دکتر شور در مورد این وضعیت، بچه‌های ۴ ساله با ایده‌های شگفت آوری روبه‌رو می‌شوند، مانند: اگر با من بازی کنید، سرگرم کننده‌تر است تا اینکه بخواهید به تنهایی بازی کنید، بدین وسیله به راحتی می‌توان به این راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان رسید.

دنبال کردن راه‌هایی برای کمک به دیگران

دکتر بروکس می‌گوید، وقتی کودکان به این حس برسند که می‌توانند تفاوت‌هایی را ایجاد کنند، احساس اطمینان بیشتری به دست می‌آورند و این راهکار افزایش اعتماد به نفس نیز به کار گرفته می‌شود. اینکه بچه‌ها مسئولیت‌های خانگی خود را بر عهده بگیرند، خوب است و گاهی ممکن است یک کودک جوان برای کمک کردن به شما تواناتر نیز باشد. ( من واقعاً می‌توانم از کمک‌تان استفاده کنم )

دکتر هیرش پازک می‌گوید: با این کار، او متوجه می‌شود که کارهای بزرگ‌تر نیاز به تلاش است و در آینده به راحتی می‌تواند با چیزهای مختلف رو‌به‌رو شود.

گذراندن زمان بیشتری با بزرگسالان

کودکان دوست دارند که با دوستان خود پیاده روی کنند، اما مهم است که آنان در کنار بزرگسالان نیز باشند. گذراندن چنین فرصت‌هایی با افراد مسن، دنیای کودکان را گسترش می‌دهد و او را مجبور می‌کند که در کنار آنان صحبت کند و روش‌های مختلف فکر کردن را به او یاد می‌دهد.

تحقیقات نشان داده که داشتن چنین روابط نزدیکی با یک فرد بالغ خاص، موجب می‌شود که کودکان انعطاف پذیرتر شوند.

چگونه خیال پردازی درباره‌ی آینده یک راهکار افزایش اعتماد به نفس محسوب می‌شود؟

خیال پردازی، یک راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان است. (خیال پردازی کردن در مورد اینکه می‌توانند در زمان بزرگ شدن کاری مهم انجام دهند)

با کودک‌تان درمورد شغل خودتان و دیگران حرف بزنید. ممکن است کودک‌تان خواب خواننده پاپ یا فضانورد بودن را برای خودش ببیند، در این مواقع سعی نکنید که انتظارات او را پایین بیاورید حتی اگر او نظرش تغییر کند، زیرا نکته‌ی مهم این است که کودک‌تان در مورد اهدافش فکر کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *