افزایش اعتماد به نفس دختران و نکاتی که والدین باید بدانند

افزایش اعتماد به نفس دختران و نکاتی که والدین باید بدانند

بزرگ کردن دخترها کاری دشوار است: پیام‌های مثبت و دستاوردهای مفید در همه جا وجود دارد، ولی همواره افسردگی و اضطراب نیز تهدیدهای جدی هستند. با این کار به دخترهای خود کمک کنید تا خود را به بهترین شکل ممکن تصور کنند و با اعتماد به نفس بالایی در جامعه حضور یابند.

چندی پیش هنگام پیاده روی از مدرسه به منزل متوجه چت دخترم از طریق موبایل شدم. وقتی از او پرسیدم با چه کسی صحبت می‌کند، گفت با دوست پسرم. من فوراً به فکر فرو رفتم. به یاد دوران کوچکی خواهرم افتادم که در بین کتاب‌ها دختر مد را انتخاب کرد. در حالی که هیچ رفتار نادرستی با کودکانم نداشتم، ولی نمی‌دانم چرا استرس و اضطراب دارم.

چیزهایی که من به عنوان یک زن می‌دانم این است که کارهایی مانند صحبت کردن با پسران، زیبایی و ظاهر نامناسب کارهایی ناپسند محسوب می‌شوند. من خیلی عاشق دخترهایم هستم. من صادقانه احساس می‌کنم برای تولد فرزند دختر خلق شده‌ام، ولی خیلی ناراحت کننده است که ببینید دختر شما کارهایی را انجام می‌دهد که مناسب و شایسته شخصیت او نیستند.

از طرف دیگر من منتظر بزرگ شدن آن‌ها هستم. روزی که آن‌ها با مدارکی پیشرفته در دست فارغ التحصیل می‌شوند و در همه رشته‌ها آن ها دارای نقش زنانه بیشتری هستند.

متأسفانه همه رخدادهای بالا با افت و خیز همراه هستند. بر اساس گفته‌های سیمون مارین درست است دخترها به خوبی بر روی کاغذ نقاشی می‌کنند، اما وقتی به رزومه آن‌ها نگاه می‌کنیم، موفقیت آن‌ها به این اندازه نیست. مطالعات نشان می‌دهد که سطح پیشرفت تحصیلی دختران بهتر از پسران است، ولی میزان استرس، اضطراب و افسردگی آن‌ها به نسبت افزایش یافته است.

اعتماد به نفس

بر اساس مطالعه‌ای که انجام شده نشان می‌دهد که میزان مصرف مواد مخدر و روان گردان سه برابر بیشتر از این میزان در پسران است و میزان افسردگی نیز بیشتر از پسران می‌باشد. به عبارت دیگر دختران تمام کارهای ممکن را انجام می‌دهند، بدون اینکه از انجام آن لذت ببرند و این مشکلی است که والدین و معلمان باید به آن توجه داشته باشند.

من می‌خواهم دخترانم فرصتی بی حد داشته باشند، ولی بیش از هر چیز دیگری دوست دارم آن‌ها خوشحال باشند و من مطمئنم که آن‌ها می‌توانند با هر چالشی روبه‌رو شوند. با این رویکرد با برخی از مسئولین کشور صحبت کردم تا این مسئولیت را بر عهده بگیرند تا دختران در بزرگسالی احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند، اعتماد به نفس داشته باشند و کمکی باشد تا والدین بدانند با انجام چه کارهایی به دخترهایشان می‌توانند کمک کنند.

رفتار والدین برای افزایش اعتماد به نفس کودکان بسیار تأثیرگذار است

به راحتی فراموش می‌شود که والدین به خصوص مادرها تأثیر چشم گیری دارند. حتی نوجوانان به آسانی تحت تاثیر هم سن و سال شان قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها از نقش مادر الگو گرفته‌اند و ۴۸ درصد آن‌ها برای حمایت به مادرشان مراجعه می‌کنند.

فقط ۱۵ درصد از بچه‌ها برای مشورت به دوستان خود مراجعه می‌کنند. براساس گفته‌های رابین سیلورمن دختران کم سن بیشتر به مادر اعتماد می‌کنند. ممکن است آن‌ها با دوستان خود نیز مشورت کنند، ولی پناهگاه امن آن‌ها مادر است. این متخصص همواره کارگاه‌هایی در مورد افزایش اعتماد به نفس کودکان برگزار می‌کند.

مادر به عنوان نقش الگو دختران، نقش مهمی در افزایش اعتماد به نفس آن‌ها دارند. مطالعات نشان می‌دهد که رفتار مادران تاثیر زیادی بر رفتار کودکان دارد و روش‌های زیادی برای مدل سازی از خود را دارید که به نفع هر دوی شماست.

براساس گفته‌های استیسی رادین زورگویی بعد از دوران کودکی نیز می‌تواند ادامه داشته باشد. فقط مهم نیست که شما چه چیزی را می‌گویید، بلکه مهم‌تر از آن این است که چگونه آن را مطرح می‌کنید. با اعتماد به نفس صحبت کنید و دخترتان را نیز تشویق به انجام همان کار کنید.

رفتار والدین برای افزایش اعتما به نفس دختران

دختر ۸ ساله من اعتماد به نفس ندارد و همیشه چیزهایی می‌گوید که از گفتن آن‌ها مطمئن نیست. همیشه به او یادآوری کرده‌ام که او حرف‌های مهمی برای گفتن دارد، ممکن است افراد صدای او را خیلی جدی نگیرند.

علاوه بر صحبت کردن شما، حرکات بدن شما نیز مهم هستند. با توجه به تحقیقات احساس دختران نسبت به خود تا حد زیادی به رفتار مادران بستگی دارد. بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد، دختران تا سن ۷ سالگی رفتارهای مادران را تقلید می‌کنند.

زمانی که با دخترتان می‌رقصید یا در بازی به او کمک می‌کنید به او یاد می‌دهید که باید بدن خود را دوست داشته باشد. سرانجام، به اندازه‌ای که نقش مادر مهم است، اهمیت نقش پدر قابل درک نیست. براساس گفته‌های مگ میکر نویسنده دختران و پسران قوی، دختران از دوران کودکی از مردها تأثیر می‌گیرند و دوست دارند مورد تایید آن‌ها قرار بگیرند.

این نویسنده می‌گوید عشق مادر به کودکان غیرقابل وصف و مورد انتظار است با عشق پدر یکسان نیست، حتی اگر او یک پدربزرگ باشد. وقتی با کودک خود ارتباط برقرار می‌کنید، نشان از قدرتمند بودن و اعتماد به نفس بالای شماست.

پدرها وظیفه دارند شخصیت دخترهایشان را بستایند نه اینکه فقط از ظاهر او تعریف و تمجید کنند. بسیاری از پدرها فکر می‌کنند رفتار آن‌ها باید احساساتی باشد. اما کمک گرفتن از آن‌ها در خرید مواد غذایی، خرید اتومبیل و … نشان می‌دهد که شما در زندگی برای او ارزش قائل هستید.

خیلی زیاد به دخترها کمک کنید

احساسات خود را مهار کنید: در سنین بین دبستان و دبیرستان اعتماد به نفس دختران ۳.۵ برابر بیشتر از پسران افت می‌کند. انجمن زنان دانشگاه آمریکا حمایت‌های زیادی از جمله آموزش، پشتیبانی و … به منظور ارتقا زندگی زنان و خانواده آن‌ها داشته است. سعی کنید دختر کوچک خود را تشویق کنید و در سنین ورود به دوران نوجوانی از نظر عاطفی او را حمایت کنید.

براساس گفته‌های رادین دخترها در سنین بزرگ سالی هویت خود را از والدین خود جدا می‌دانند، اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشند، دوران نوجوانی را بسیار آسان‌تر می‌گذرانند.

زمان تشویق دخترتان زمینه را برای انتخاب او فراهم کنید به عنوان مثال زمانی که به کتابخانه می‌روید، او را فریب ندهید. اگر قصد دارید او را برای کلاس‌های ورزشی ثبت نام کنید، حتما حق انتخاب را به او بدهید نه اینکه فقط در یک رشته خاص ثبت نام او را انجام دهید. به او کمک کنید علاقه خود را بشناسد، برخی از دختران خواسته‌های مشخصی دارند ولی برخی دیگر نیاز به کمک دارند.

من خودم فوتبالیست هستم ولی دخترم هیچ علاقه‌ای به این ورزش نداشت و او عاشق شنا کردن بود. اگر شما به عنوان مادر شناختی از رشته‌های ورزشی نداشته باشید و نتوانید به او کمک کنید، می‌توانید به عنوان رابطی راهنمای او باشید تا از افراد دیگر کمک بگیرد.

نقص دخترتان را ستایش کنید

شاید برای شما عجیب باشد ولی یکی از راه‌های افزایش اعتماد به نفس دخترتان این است که اجازه دهید تا با مشکلات روبه‌رو شود. با تعریف نابه‌جا به فردی کمال گرا تبدیل می‌شوند، بنابراین آن‌ها متوجه می‌شوند که اشتباه کردن به این معناست که آن‌ها باید بیشتر تلاش کنند و به معنای کافی نبودن است.

کیتی کی نویسنده کتاب اعتماد به نفس می‌گوید: ریسک پذیری و پذیرفتن اشتباه باعث افزایش اعتماد به نفس می‌گردد. ما همیشه تمایل داریم با انجام کارهایی زندگی را برای فرزندانمان آسان کنیم، زیرا نگران هستیم آن‌ها موفق نشوند. زمانی که به کودک خود بگویید خودش باید برای خود تصمیم بگیرد و عمل کند ممکن است او فکر کند هیچ پشتیبانی ندارد.

سعی کنید به دخترتان بگویید که انجام کارهای اشتباه بخشی از زندگی عادی است. برای آن‌ها از اشتباهات زندگی خود صحبت کنید. لیستی از کارهایی که می‌توانید به او یاد دهید را تهیه کنید. یادگیری از طریق آزمایش و خطا سبب افزایش اعتماد به نفس آن‌‌ها می‌گردد.

افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس اجتماعی را به مرور زمان به او یاد دهید

در حال حاضر شما می‌خواهید دختر شما زودتر بزرگ شود، ولی در دوران بزرگسالی نیز با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد شد. براساس تحقیقات انجام شده به طور میانگین نیمی از دخترها تجاوز رابطه‌ای را تجربه می‌کنند. حتی نگران کننده‌تر از این موضوع این است که این رفتار در سنین کم بین ۲ تا ۲۱ سالگی رخ می‌دهد، بنابراین شما در زندگی همواره با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهید شد.

نیاز است شما به دختر خود بیاموزید که چگونه احساسات خود را کنترل کند. براساس گفته‌های مارین، بیشتر دخترها احساسی هستند و ما به اشتباه فکر می‌کنیم که آن‌ها از نظر عاطفی باهوش‌تر هستند. آن‌ها فکر می‌کنند همیشه باید احساس خوشبختی و هیجان کنند، ولی این گونه نیست آن‌ها احساسات بدی مانند حسادت، ناامنی یا عصبانیت را تجربه می‌کنند.

بر اساس گفته‌های سناتور آمریکا، احساسات ابزاری بسیار قدرتمند هستند، بنابراین باید به دخترها و مادران یاد بدهیم که وقتی عصبانی یا ناراحت هستند، این سیگنال مهمی است که نیاز است تا شما در مورد علت عصبانیت خود صحبت کنید.

با کودکان خود در مورد مسائل عاطفی صحبت کنید اگر او به جشن تولد دوستش دعوت نشده است، در مورد آن با او صحبت کنید و بگویید زیاد مهم نیست و نباید احساس ناراحتی کند. اجازه دهید دخترتان در گروه‌های مختلف ورزشی شرکت کند.

براساس گفته‌های دکتر رادین مشارکت دخترها با بچه‌های دیگر برای رسیدن به هدف مشترک سبب افزایش اعتماد به نفس و ابراز غرور آن‌ها می‌گردد.

حضور در ورزش‌های تیمی می‌تواند برای دخترها مفید باشد، زیرا پیروزی و شکست می‌تواند سبب تقویت روحیه مقاومت آن‌ها شود. در یک نظرسنجی آنلاین از بین ۴۰۰ نفر مدیر زن که ۹۴ درصد آن‌ها در تیم‌های ورزشی شرکت کرده بودند، ۷۴ درصد آن‌ها گفته بودند که شرکت در تیم‌های ورزشی بر پتانسیل شغلی آن‌ها نیز تاثیر داشته است.

در پایان آنچه که مهم است گفته شود این است که دختر شما در طول زندگی ممکن با مشکلات و چالش‌های زیادی روبه‌رو شود، بنابراین این عشق و علاقه شما به فرزندتان باعث می‌شود همواره بدون قید و شرط در کنار او باشید.

بر اساس گفته‌های میکر بچه‌ها باید جواب سه سوال را بدانند. در مورد آن‌ها چگونه فکر می‌کنید؟ آیا آن‌ها را درک می‌کنید؟ آرزوهای شما برای آن‌ها چیست؟ جواب این سوال‌ها را به دختر خود ابراز کنید تا آینده‌ای روشن‌تر از همیشه برای شما رقم بخورد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *