استفراغ کودکان ،آیا باید کودک خود را به بیمارستان برسانید؟

استفراغ کودکان ،آیا باید کودک خود را به بیمارستان برسانید؟

استفراغ کودکان و اینکه چگونه تشخیص دهیم که فرزندمان یک بیمار اورژانسی می‌باشد.

نحوه برخورد با استفراغ کودکان و شرایط اضطراری احتمالی

یک شنبه ساعت سه صبح بود و دختر نه ماهه‌ام، میرا، برای ساعت‌های متوالی استفراغ می‌کرد. همسرم، از خواهرش که یک مادر با تجربه بود کمک خواست و او گفت: که میرا مشکل شکم و معده دارد و شما فقط باید صبر کرده و با آن کنار بیایید. اما آیا واقعاً بیشتر از این نمی‌توانستیم کاری انجام دهیم؟ ما به پزشک متخصص اطفال مراجعه کردیم و او در مورد سن میرا و شرکت بیمه‌ای ما سؤال کرد و از ما خواست که سریع به اتاق اورژانس برویم.

وقتی پزشکان اورژانس نیز به ما، همان توصیه خواهر همسرم را کردند، شرمنده شدیم. تلفن به تریاژ محدودیت‌های خود را دارد و پزشکان اعتراف می‌کنند که اگر نتوانند از طریق تلفن تشخیص صحیح دهند، ارسال بیماران به اورژانس می‌تواند، مطمئن‌ترین راه حل باشد.

چرا باید در ابتدا با پزشک خود تماس بگیرید؟

توماس کرزمرزیک، مدیر بخش اورژانس مرکز پزشکی کودکان، در دیتون، اوهایو می‌گوید: اولین قدم در برخورد با استفراغ کودکان و شرایط اضطراری احتمالی، باید تماس با پزشک متخصص اطفال باشد. وی اضافه کرد: اگر والدین با پزشک خود تماس بگیرند، ممکن است دیگر نیازی به بردن کودک به بیمارستان نباشد.

براساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، استفراغ کودکان، سرماخوردگی، تب کودکان، سینوزیت، عفونت گوش و مشکلات شکمی، در اغلب نوزادانی که به اورژانس مراجعه می‌کنند، مشاهده می‌شود. همچنین محققان دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور دریافتند که تقریباً نیمی از بیماران زیر هجده سال که به اورژانس مراجعه می‌کنند، دارای بیماری‌هایی هستند که می‌توانند با مراجعه به مطب پزشک، معالجه شوند. کودکان سنین یک تا چهار سال، بیشترین گروه تحت درمان‌اند.

داشتن اطلاعات

اگر فکر می‌کنید فرزندتان، یک مورد اورژانسی است، در ابتدا با پزشک متخصص اطفال خود تماس بگیرید، اما قبل از تماس، این اطلاعات را در اختیار داشته باشید:

  • زمان شروع تب کودکان و دمای بدن فرزندتان.
  • نام داروهای بدون نسخه که به او داده‌اید، زمان شروع استفاده از دارو و آخرین زمان دوز مصرف شده.
  • فرزند شما، چه چیزی و چه زمانی خورده و نوشیده است.
  • آخرین زمانی که پوشک خود را خیس کرده و یا زمانی که او را به حمام برده‌اید.
  • استفراغ کودکان. چند بار و چقدر استفراغ می‌کند و آیا اسهال هم دارد.
  • و علائم نگران کننده دیگر.

ابتدا با پزشک متخصص اطفال خود تماس بگیرید

اگر شرایط اضطراری نباشد، بهترین کار، کمک از پزشک متخصص اطفال است. اورژانس از سوابق پزشکی فرزند شما آگاه نیست مگر در مواردی که در بیمارستان کودکان بستری بوده باشد. در اورژانس، احتمالاً کودک شما توسط پزشک متخصص کودکان معاینه نمی‌شود. به طور متوسط، چهل و هفت دقیقه برای دیدن پزشک و سه ساعت تا ترخیص، باید صبر کنید.

استفراغ کودک

خطرات معاینه در اورژانس

دکتر داموند می‌گوید: آزمایشات و درمان‌های غیر ضروری از عوارض مراجعه غیر ضروری به اورژانس است. جسیکا آیزاکس از بروکلین، نیویورک می‌گوید: دختر هجده ماهه‌اش، گری، نیمه شب در حالی که شکمش را نگه داشته بود، گریه کنان از خواب بیدار شد. در ساعت شش صبح، جسیکا با پزشک متخصص اطفال خود تماس گرفت که او دو پیشنهاد به جسیکا داد: تا ساعت ده صبح صبر کنید تا مطب باز شود و یا به اورژانس بروید. او گفت: اگر منتظر می‌ماندم، احساس می‌کردم که مادر بدی هستم.

هنگامی که آن‌ها در اورژانس بودند، گریس از شدت گریه بی‌وقفه، به نفس نفس و خس خس افتاده بود. پزشک اورژانس تجویز درمان آسم را داد، درحالی‌که او اصلاً سابقه این بیماری را نداشت. درحالی‌که شکم او از شب قبل پر از کلم بروکلی بود، این دارو باعث استفراغ او شد؛ و این چیزی بود که گریس به آن نیاز داشت. با گذشت زمان جسیکا و دخترش اورژانس را ترک کردند، در حالی که ساعت ده شده بود.

به یاد داشته باشید که برای درمان بیماری و استفراغ کودکان، همیشه درمان سریع و آسان وجود ندارد. میرا اکنون بیست ماه دارد، تقریباً از یک سال پیش، بعد از ابتلا به ویروس معده چندین بار دچار سرما خوردگی شد. او یک شب با تب ۳۹ درجه سانتیگراد از خواب بیدار شد.

چیزی من را وحشت زده می‌کرد، اما بعد به یاد آوردم که اگر او خوب نفس می‌کشد، پس حالش خوب است و گردش خونی خوبی دارد. تمام آنچه که او نیاز دارد استراحت، نوشیدن مایعات و تیلنول یا استامینوفن است. من او را تکان دادم تا بخوابد و تا صبح تب او قطع شده بود، بدون اینکه شب را در اتاق اورژانس بگذرانم.

بنابراین، آیا باید به اورژانس بروید؟

به دنبال نشانه‌ها و علامت خطر باشید

وقتی با کودکی بیمار یا صدمه دیده مواجه هستید، وحشت نکنید. با پزشک متخصص اطفال خود تماس بگیرید و آنچه را مشاهده کردید، به او بگویید. اگر نمی‌توانید با پزشک فرزندتان تماس بگیرید، در اینجا چند نکته برای کمک به شما در مورد اینکه آیا باید در خانه بمانید و یا به اورژانس مراجعه کنید؟ وجود دارد.

تب کودکان

جفری آونر، مدیر اورژانس بیمارستان کودکان در برونکس، نیویورک می‌گوید: در صورت مشاهده دمای رکتال بیش از ۳۸ درجه در کودک دو ماه یا کمتر، به اورژانس مراجعه کنید. در غیر این صورت، تب کودکان فقط در شرایطی که با تغییرات رفتاری مانند بی‌حالی و گریه زیاد همراه باشد، باید به بردن کودک به بیمارستان فکر کرد.

تب کودک

گریه کودک

گریه کودک بدون وقفه می‌تواند کمی شک برانگیز باشد. نوزادان مبتلا به کولیک می‌توانند ساعت‌ها فریاد بزنند. بیشتر نوزادان بعد از مدتی، آرامش می‌یابند. با این حال، دکتر آونر می‌گوید: گریه کودک یک علامت جدی است به خصوص اگر تشدید شود و یا شکل گریه تغییر کند.

استفراغ کودکان

اغلب والدین نگران کم آبی بدن و استفراغ کودکان هستند و خیلی سریع سعی می‌کنند به کودکان غذا دهند. دکتر فرانسیسکو مدینه، معاون پزشکی بخش اورژانس بیمارستان کودکان در میامی توصیه می‌کند که در استفراغ کودکان، هر سی تا شصت دقیقه یک بار از پدیالیت به کودک خود بدهید.

کودک شما تنها در صورت بروز علائم مربوط به تغییر ظاهر، تنفس و یا گردش خون، نیاز به مراقبت‌های فوری پزشکی دارد. همچنین، رنگ سبز در استفراغ کودکان، علامت خطر است. به بردن کودک به بیمارستان، فکر کنید.

مشکل تنفسی

نگران بینی پر فرزندتان که می‌تواند توسط یک آسپیراتور پاک شود، نباشید؛ اما اگر کودک شما هنگام تنفس دچار خس خس شده یا تنفسش صدای عجیبی دارد، این مسئله جدی است. از علائم جدی دیگر تنفسی، به‌خصوص در نوزادان، انقباض قابل توجه در قفسه سینه و یا رنگ پریدگی و کبودی پوست است.

جراحات و افتادن

اگر کودک شما، برآمدگی بر روی سر دارد و گریه می‌کند ولی عادی رفتار می‌کند، احتمالاً فقط به یک بستنی یخی نیاز دارد، اما اگر دچار استفراغ کودکان و بی‌حسی شود و نتواند تعادل خود را حفظ کند و یا اگر جراحتی به شکم او وارد شده است و از درد شکم شکایت می‌کند، این نشانه، خطرناک است.

دکتر آونر می‌گوید: از ارتفاع افتادن شیرخواران را در نظر بگیرید. کمتر از ۶۰ سانت روی یک فرش معمولاً خطرناک نیست، اما یک متر بشتر بر روی کف، کمی جدی است. کبودی در سر کودک کمتر از دو ماه، همیشه باید بررسی شود. دکتر داموند می‌گوید: در حالی که خونریزی زخم‌های سر و سایر برش‌های عمیق یک مورد اورژانسی محسوب می‌شود، پزشک متخصص اطفال شما اغلب می‌تواند یک جراح پلاستیک را برای ملاقات با شما در محل اورژانس ترتیب دهد.

آسیب دیدن کودکان

چه موقع باید با شماره اورژانس تماس بگیرید؟

دکتر فرانسیسکو مدینه، معاون پزشکی اورژانس در بیمارستان کودکان باپتیست در میامی می‌گوید: هنگامی که شما نتوانستید با متخصص اطفال خود تماس بگیرید و اگر کودک شما علائم زیر را داشت، به بردن کودک به بیمارستان فکر کنید. اگر کودک شما بیش از یک علامت را نشان داد، فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

ظاهر

علائم عبارت‌اند از: عدم توانایی در راه رفتن و یا صاف ایستادن، بریده بریده صحبت کردن، تلوتلو خودن در هنگام راه رفتن، بی‌حالی شدید و یا چهره کبود.

علل احتمالی: عفونت باکتریایی، ضربه به سر.

نفس کشیدن

علائم این بیماری عبارت‌اند از: عدم توانایی در تنفس، صداهای غیر طبیعی تنفس یا حرکت عضلات دنده که با هر نفس جمع می‌شوند.

دلایل احتمالی: آسم یا عفونت شدید تنفسی مانند ذات‌الریه

جریان خون

علائم این بیماری عبارت‌اند از: ضربان بسیار سریع یا بسیار ضعیف، پوستی بنفش، قرمز، آبی و یا کاملاً کمرنگ شده.

دلایل احتمالی: عفونت باکتریایی یا کم آبی بدن.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *