عامل استرس در کودکان چیست؟

عامل استرس در کودکان چیست؟

استرس در کودکان

واکنشی جسمی، شیمیایی و عاطفی بدن در مقابل شرایط‌های اضطراب آور، آشفته یا هیجان انگیز است. ممکن است وضعیت زندگی خیلی عادی به نظر برسد، اما استرس کودکان می‌تواند در هر سنی اتفاق بیافتد و همه‌ی استرس کودکان مضر نیستند.

استرس اصلی، در زمان رشد کودک به وجود می‌آید مانند: یادگیری راه رفتن، صحبت کردن، استفاده از دستشویی اطفال، رفتن به مدرسه و پیدا کردن دوستان جدید، که در این مواقع نوعی اضطراب ایجاد می‌شود که به رشد کودک و مستقل‌تر شدن او کمک می‌کند. از طرف دیگر، استرس تغییر زندگی، به طور معمول موجب آشفتگی و ناراحتی کودکان می‌شود.

رویدادها یا موقعیت‌هایی که می‌توانند باعث ایجاد استرس تغییر زندگی شوند عبارتند از:

طلاق

وقتی والدین مرتباً با یکدیگر درگیری و سر جنگ داشته باشند، احساس امنیت کودک به خطر می‌افتد و باعث می‌شود احساس تنهایی و ترس کند.

جابجایی

رفتن به خانه، وارد اجتماع، مدرسه یا گروهی از دوستان می‌تواند منجر به احساس ناامنی و پریشانی کودک شود.

مرگ

اغلب برای کودکان نگران کننده است و غم و اندوه ناشی از آن می‌تواند باعث شکست و فشار بر روی کودک شود مثل: از دست دادن یک عضو نزدیک از خانواده، دوست یا حیوان خانگی مورد علاقه.

در این مواقع کودک ممکن است احساس تک شدن و تنهایی کند یا به نوعی موجب مرگ شود و یا احساس گناه ایجاد کند. علاوه بر این، مرگ و میرهایی که به طور تصادفی رخ می‌دهند (مانند: تصادفات رانندگی) نیز می‌تواند موجب عصبانیت، ترس و اضطراب در کودکان شود.

نبود نظارت درست

اجرای برنامه‌های مدرسه تا فعالیت‌های ورزشی و دروس موسیقی و … بدون استراحت می‌تواند باعث استرس کودکان شود و فقط به این دلیل است که آن فرد به اندازه کافی بالغ نیست که بتواند خواستار مدیریت چنین برنامه‌هایی باشد.

فشار همسالان

حتی کودکان پیش دبستانی و جوان می‌توانند تحت تأثیر طرز فکر و عملکرد سایر کودکان قرار بگیرند. عدم تمایل به متفاوت بودن با دیگران باعث می‌شود برخی از کودکان دچار اضطراب و دلواپسی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *