نحوه انجام احیای قلبی ریوی یا CPR در کودکان

نحوه انجام احیای قلبی ریوی یا CPR در کودکان

نحوه احیای قلبی کودکان یا CPR در کودکان

همه والدین باید یک دوره CPR یا احیای قلبی کودکان را بگذرانند تا برای مقابله با ایست قلبی در کودکان در شرایط اضطراری کاملاً آماده شوند. همیشه می‌توانید با شماره ۱۱۵ (اورژانس) تماس بگیرید. اگر فرزند شما نفس نمی‌کشد ولی هنوز نبض دارد، شما باید برای برگرداندن تنفس او کاری انجام دهید و اگر نه تنفس دارد و نه نبض، باید تا زمانی که کمک برسد CPR یا احیای قلب کودک را به‌طور کامل انجام دهید.

CPR یا احیای قلبی در کودکان زیر یک سال

۱. پاسخگویی را بررسی کنید

به آرامی به نوزاد ضربه بزنید و با صدای بلند فریاد بزنید تا ببینید که آیا او سر و صدا یا حرکتی ایجاد می‌کند یا خیر. اگر هیچ پاسخی نمی‌دهد، فوراً از فرد دیگری بخواهید با ۱۱۵ تماس بگیرد (نباید نوزادتان را رها کنید تا با ۱۱۵ تماس بگیرید، شما باید حداقل دو دقیقه CPR را برای او انجام دهید).

۲. تنفس را بررسی کنید

کودک را به پشت بخوابانید (اگر احتمال می‌دهید که که نوزاد دچار آسیب نخاعی شده باشد، برای حرکت دادن او از دو نفر کمک بخواهید. به این ترتیب از پیچ و تاب خوردن سر یا گردن او جلوگیری می‌شود). در حالی که کودک به پشت خوابیده، با یک دست چانه او را بلند کنید و در همان حال، با دست دیگر پیشانی او را به سمت پایین فشار دهید. سعی کنید با نگاه کردن، گوش کردن و احساس کردن تنفس او را چک کنید. برای این کار، گوش خود را نزدیک به دهان و بینی کودک قرار دهید و در حالی که سینه او را برای وجود هر حرکتی به دقت تماشا می‌کنید، از گوش خود استفاده کنید تا ببینید می‌توانید نفس او را روی صورتتان احساس کنید یا خیر.

۳. انجام تنفس نجات

اگر شما تنفس کودک خود را نمی‌بینید، نمی‌شنوید یا احساس نمی‌کنید، باید احیا دهان به دهان را انجام دهید. برای این کار، دهان و بینی کودک را به آرامی با دهان خود بپوشانید (یا می‌توانید فقط بینی او را بپوشانید و دهان را بسته نگه دارید). چانه نوزاد را بالا نگه دارید و سرش را به عقب کج کنید. دو تنفس کوتاه بدهید (هر کدام باید حدود یک ثانیه طول بکشد و باید باعث شود سینه کودک بالا برود). به خاطر داشته باشید که کودک شما به هوای زیادی احتیاج ندارد – فقط یک دهان پر.

۴. انجام CPR یا احیای قلبی در کودکان زیر یک سال

پس از اینکه دو تنفس نجات را انجام دادید، کودک را برای هرگونه پاسخی بررسی کنید ( تنفس او را نگاه کنید، گوش دهید و احساس کنید). اگر او هنوز پاسخی نمی‌دهد، فشردن قفسه سینه را شروع کنید. برای انجام این کار، دو انگشت خود را روی استخوان قفسه سینه کودک، درست زیر نوک پستان‌ها قرار دهید. مطمئن شوید که فشار به انتهای استخوان قفسه سینه وارد نشود. در حالی که یک دست را روی پیشانی کودک خود گذاشته و سر او را کمی به عقب کج نگه داشته‌اید (برای باز نگه داشتن راه هوایی وی) ، ۳۰ بار با دو انگشت قفسه سینه را بفشارید . هر بار، بگذارید سینه کودک کاملاً بلند شود.

فشار شما بر روی قفسه سینه باید خیلی سریع و قوی و بدون مکث باشد. فشردن ها را به سرعت بشمارید (۱، ۲، ۳ ، ۴ ، ۵ … ۲۹ ، ۳۰ ، خاموش). پس از اتمام ۳۰ بار فشردن، به کودک خود دو تنفس دیگر بدهید و سینه او را تماشا کنید – باید هنگامی که هوا را به دهان او وارد می‌کنید، قفسه سینه بلند شود.

۵. CPR را ادامه دهید

۳۰ بار فشردن قفسه سینه و به دنبال آن دو بار تنفس دادن، این الگو را برای تقریبا دو دقیقه تکرار کنید و CPR را ادامه دهید. بعد از دو دقیقه CPR، اگر کودک شما هنوز صدای تنفس طبیعی را ندارد، سرفه نمی‌کند و حرکتی ندارد، کار را رها کنید و با ۱۱۵ تماس بگیرید. سپس CPR را از نو تکرار کنید (۳۰ بار فشردن قفسه سینه و به دنبال آن دو بار تنفس دادن) و تا زمانی که یا نوزاد شما بهبود یابد یا کمک برسد ادامه دهید.

۶. کودک را در وضعیت ریکاوری قرار دهید

اگر پس از CPR کودک شما بهبود یافت، او را در وضعیت ریکاوری قرار دهید. یعنی در حالی که سر او کمی به سمت پایین متمایل است نوزاد را روی بازوان خود قرار دهید (در حالتی شبیه به وضعیت گذاشتن کودک در گهواره). سر و گردن او را با دست خود پشتیبانی کنید، در حالی که منتظر رسیدن کمک هستید، مواظب باز و تمیز بودن دهان و بینی نوزاد باشید.

CPR یا احیای قلبی در کودکان ۱ تا ۸ ساله

۱. پاسخگویی را بررسی کنید

فرزندتان را به آرامی تکان دهید یا به او ضربه بزنید و با صدای بلند فریاد بزنید تا ببینید که آیا او حرکتی دارد یا صدایی ایجاد می‌کند. اگر او پاسخ نمی‌دهد، از فرد دیگری بخواهید با ۱۱۵ تماس بگیرد، و در صورت در دسترس بودن، یک دستگاه دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) را راه اندازی کند. شما برای تماس با شماره ۱۱۵ یا راه اندازی دستگاه AED کودک خود را رها نکنید، مگر اینکه حداقل دو دقیقه CPR را انجام داده باشید.

۲. تنفس را بررسی کنید

کودک خود را با دقت روی پشت بخوابانید. اگر این احتمال وجود دارد که او دچار آسیب نخاعی شده باشد، برای جابجایی او از دو نفر کمک بگیرید، تا به این وسیله از پیچ و تاب خوردن سر و گردن او جلوگیری شود. هنگامی که او دراز کشیده است. مسیر هوایی او را باز کنید. برای این کار، با یک دست چانه او را بلند کنید و همزمان با دست دیگر خود پیشانی او را به سمت پایین فشار دهید. با قرار دادن گوش خود در نزدیکی دهان و بینی کودک، نگاه کنید، گوش دهید و احساس کنید ببینید او تنفس دارد یا خیر – به طور همزمان سینه فرزندتان را برای دیدن هر حرکتی تماشا کنید.

۳. تنفس نجات را انجام دهید

اگر کودک شما نفس نمی‌کشد، دهان او را محکم با دهان خود بپوشانید و بینی او را بسته نگه دارید. چانه او را بلند کرده و سرش را به عقب کج کنید. دو تنفس بدهید (هر نفس باید حدود یک ثانیه طول بکشد و باید باعث شود سینه کودک بالا برود).

۴. انجام CPR و احیای قلبی در کودکان ۱ تا ۸ سال

پاشنه یک دست را روی قفسه سینه کودک خود، درست زیر نوک پستان‌ها قرار دهید. مطمئن شوید که پاشنه دست شما در انتهای استخوان سینه قرار ندارد. دست دیگر خود را روی پیشانی کودک نگه دارید و مطمئن شوید که سر او به عقب کج شده است. روی قفسه سینه کودک خود فشار دهید تا در حدود یک سوم تا نیمی از عمق قفسه سینه او فشرده شود و ۳۰ بار بفشارید. مطمئن شوید که هر بار قفسه سینه کاملاً بالا می‌آید. فشردن قفسه سینه باید سریع و قوی و بدون مکث باشد. فشردن‌ها را به سرعت بشمارید (“۱ ، ۲ ، ۳ ، ۴ ، ۵ … ۲۹ ، ۳۰ ، خاموش”).

۵. ادامه CPR

پس از اتمام ۳۰ بار فشردن قفسه سینه، به کودک دو تنفس نجات دیگر بدهید و مطمئن شوید که قفسه سینه بالا می‌آید. CPR را برای حدود دو دقیقه ادامه دهید (۳۰ بار فشردن قفسه سینه و بعد از آن دادن دو تنفس و تکرار مجدد). بعد از تقریباً دو دقیقه، اگر کودک شما هنوز تنفس طبیعی ندارد، سرفه نمی‌کند و هنوز هم حرکتی ندارد، او را رها کنید تا با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید. در صورتی که یک دستگاه AED ویژه کودکان در دسترس است، اکنون می‌توانید از آن استفاده کنید.

CPR را با ۳۰ بار فشردن قفسه سینه و دو بار تنفس ادامه دهید تا زمانی که کمک برسد یا کودک شما بهبود یابد.

۶. کودک را در وضعیت ریکاوری قرار دهید

اگر فرزندتان دوباره شروع به تنفس کرد، به او کمک کنید تا در وضعیت ریکاوری قرار بگیرد. برای انجام این کار، در کنار او زانو بزنید و بازوی کودک را که به شما نزدیکتر است مستقیم از بدن خارج کنید. بازوی دیگر فرزند خود را بگیرید و به او کمک کنید که دست خود را در مقابل گونه سمت مخالف خود قرار دهد (با قسمت پشت دست گونه‌اش را لمس می‌کند و کف دست به سوی شماست). زانوی دور کودک را بگیرید و خم کنید و در حالی که سر کودک خود را با دست دیگر خود محافظت می‌کنید (بالای دست کودک و در مقابل گونه او)، با کشیدن زانوی دور از روی زمین، کودک را به آرامی به سوی خود بچرخانید.

سپس سر کودک را کمی به سمت بالا خم کنید تا مجاری هوایی او باز شود و مطمئن شوید که دست او هنوز در زیر گونه قرار دارد تا موقعیت سرش روی زمین مناسب باشد. نزدیک فرزند خود بمانید و تا زمان رسیدن کمک، تنفس او را بررسی کنید.

CPR یا احیای قلبی در کودکان ۹ ساله و بالاتر

توجه: تنفس نجات و CPR برای این سنین همان است که برای یک بزرگسال انجام می‌شود.

۱. پاسخگویی را بررسی کنید

فرزندتان را به آرامی تکان دهید یا به او ضربه بزنید و با صدای بلند فریاد بزنید تا ببینید که آیا او حرکت می‌کند یا صدا می‌دهد. اگر او پاسخی نمی‌دهد، از فرد دیگری بخواهید با ۱۱۵ تماس بگیرد و در صورت موجود بودن، یک دستگاه دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) را راه اندازی کند (حتی اگر مجبور به ترک فرزند خود هستید).

کودک خود را با دقت روی پشت بخوابانید. اگر این احتمال وجود دارد که او دچار آسیب نخاعی شده باشد، برای جلوگیری از پیچ و تاب خوردن سر و گردن، برای جابجایی از دو نفر دیگر کمک بگیرید. هنگامی که کودک دراز کشیده است، با استفاده از دو انگشت چانه او را بلند کنید و در همان زمان با استفاده از دست دیگر خود، پیشانی او را به سمت پایین فشار دهید تا راه هوایی او باز شود.

۲. تنفس را بررسی کنید

گوش خود را در نزدیکی دهان و بینی فرزند خود قرار دهید تا بتوانید نفس کشیدن او را حساس کنید و گوش کنید – به طور همزمان سینه فرزندتان را برای هر حرکتی تماشا کنید.پ

۳. انجام تنفس نجات

اگر کودک شما نفس نمی‌کشد و یا در تنفس مشکل دارد، دهان او را محکم با دهان خود بپوشانید و بینی او را بسته نگه دارید. چانه او را بلند کرده و سرش را به عقب کج کنید. دو تنفس بدهید (هر نفس باید حدود یک ثانیه طول بکشد و باید باعث شود سینه کودک بالا برود).

۴. انجام CPR و احیای قلبی در کودکان ۹ سال و بالاتر

کف یک دست را روی قفسه سینه کودک، درست زیر نوک سینه‌ها قرار دهید. کف دست دیگر خود را روی دست اول قرار دهید و انگشتان خود را به داخل هم فرو کنید. در حالی که در کنار فرزند خود زانو می‌زنید، بدن خود را مستقیماً بالا و روی دستان خود قرار دهید. ۳۰ بار به قفسه سینه فشار وارد کنید. اطمینان حاصل کنید که فشارهایی که وارد می‌آورید بسیار سریع و قوی هستند. باید حدود دو اینچ (۵ سانتیمتر) به داخل سینه فشار دهید و بعد از هر بار فشردن، اجازه دهید سینه فرزندتان به طور کامل بالا بیاید. هر بار که فشار بر قفسه سینه وارد می کنید به سرعت بشمارید (“۱ ، ۲ ، ۳ ، ۴ ، ۵ … ۲۹ ، ۳۰ ، خاموش”).

۵. ادامه CPR

پس از اتمام ۳۰ فشرده سازی، به کودک دو تنفس نجات دیگر بدهید و مطمئن شوید که قفسه سینه بالا می‌آید. CPR را ادامه دهید (۳۰ بار فشرده سازی و به دنبال آن دو تنفس) تا زمانی که کودک بهبود پیدا کند یا تا زمانی که کمک برسد. اگر دستگاه AED در دسترس است، در اسرع وقت از آن استفاده کنید.

۶. قرار دادن کودک در وضعیت ریکاوری

پس از CPR اگر فرزندتان دوباره شروع به نفس کشیدن کرد، به او کمک کنید تا در وضعیت ریکاوری قرار بگیرد. برای انجام این کار، در کنار او زانو بزنید و بازوی کودک را که به شما نزدیکتر است مستقیم از بدنش خارج کنید. بازوی دیگر فرزندتان را بگیرید و به او کمک کنید که دست خود را در مقابل گونه خود قرار دهد (با قسمت پشت دستش گونه خود را لمس می‌کند و کف دست به سمت شماست). زانوی دور کودک را بگیرید و خم کنید و در حالی که سر کودک خود را با دست دیگر خود محافظت می‌کنید (بالای دست کودک و در برابر گونه او) ، با کشیدن زانوی دور از روی زمین، کودک را به آرامی به سمت خود بچرخانید.

سپس سر کودک را کمی به سمت بالا خم کنید تا مجاری هوایی او باز شود و مطمئن شوید که دست او هنوز در زیر گونه قرار دارد تا موقعیت سرش روی زمین مناسب باشد. نزدیک فرزند خود بمانید و تا زمانی که کمک به شما برسد، تنفس او را بررسی کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *