آیا طلاق همیشه مضر است؟

آیا طلاق همیشه مضر است؟

ادامه زندگی مشترک به‌خاطر کودکان درست است؟

آیا درست است که والدین به‌خاطر کودکان به زندگی مشترک خود ادامه دهند، حتی در صورتی که خودشان می‌گویند بهتر است طلاق گرفته شود و دیگران می‌گویند نه؟ یکی از دشوارترین انتخاب‌هایی که یک شخص با آن می‌تواند رو به رو شود، تصمیم به طلاق است، به ویژه هنگامی که پای کودکان وسط باشد. طلاق چیز زیبایی نیست و استرس به زندگی زوجین، خانواده، دوستان و فرزندان اضافه می‌گردد.

متأسفانه طلاق موجب ایجاد وضعیت‌های بدی در زندگی می‌شود. احساسات آسیب دیده و عصبانیت‌ها اغلب اولویت می‌گیرند، نسبت به انجام کارهایی که واقعاً برای بچه‌ها بهترین هستند. به همین دلیل، همیشه زوجین را تشویق می‌کنند هر کاری که ممکن است انجام دهند و روی مسائل خودشان کار کنند و تا قبل از انتخاب طلاق، کارهایی که برای ترمیم ازدواج شان مورد نیاز است انجام بدهند و خودشان را به چالش بکشند.

کارهای لازم قبل از انتخاب طلاق

رفتن به مشاوره، خواندن کتاب‌ها، صحبت کردن با دوستان و عزیزان و کار کردن روی مشکلات خانوادگی و روابط می‌تواند مفید باشد. وقتی یک ازدواج سالم است و والدین در جهت سلامتی و خوشبختی بلند مدت ازدواج و خانواده در کنار هم تلاش می‌کنند، همیشه برای بچه‌ها بهترین است.

توجه داشته باشید به این معنی نیست که با هر قیمتی ماندن در کنار هم، برای کودکان بهتر از طلاق است. در حقیقت، وقتی والدین در کنار هم ناراضی هستند و درگیر عادت‌های روابط ناسالم هستند، این ماندن اغلب می‌تواند صدمات بیشتری برای بچه‌ها داشته باشد. رفتارهایی که در خانه انجام می‌شود، مرحله‌ای از رفتار فرزندان در سن بالاتر را تعیین می‌کند. فرزندان منظور از ازدواج، چگونگی زن یا شوهر شدن و چگونگی برخورد مؤثر یا ناکارآمد، نسبت به یک رابطه را یاد می‌گیرند.

صحبت در مورد طلاق

اغلب مردم می‌گویند: جلوی آن‌ها این کار را نمی‌کنیم یا آن‌ها واقعاً نمی‌دانند چه اتفاقی می‌افتد … اما این اطمینان را داشته باشید که چنین افرادی اشتباه فکر می‌کنند و بچه‌ها همان الگویی را که در خانه خود دیده‌اند را تکرار می‌کنند.

اثر طلاق چگونه می‌تواند باشد؟

وقتی زوجین تصمیم به طلاق می‌گیرند و طلاق خود را به صورت مشارکتی پیش می‌برند، دلایل زیادی بر این باور وجود دارد که بچه‌ها می‌توانند در دراز مدت خوب باشند. به عبارت دیگر، همیشه این خود طلاق نیست که تعیین کند آیا فرزندانتان خوب خواهند بود یا نه…، بلکه چگونگی رفتار بزرگسالان بعد از طلاق، تعیین کننده می‌باشد.

به یاد داشته باشید که طلاق یک اتفاق مجزایی نیست و سال‌های زیادیست که اتفاق می‌افتد. والدینی که می‌توانند: متمدن (با ادب) بمانند، از بدخلقی و سرزنش یکدیگر جلوگیری کنند، برای استراتژی‌های والدینی همکاری داشته باشند و به فرزندانشان زمان‌های ثابتی بدهند، توجه و اطمینان خاطری دارند برای دیدن فرصت‌هایی که فرزندانشان شاد و سالم هستند، مانند: زوج‌های کامل و سالم.

در نهایت، نکته اصلی این است که والدین ناراضی تمایلی به پرورش فرزندان شاد ندارند و روابط ناسالمی که به‌خاطر بچه‌ها ادامه پیدا کند موجب می‌شود، کودکانی رشد یابند که مانند بزرگسالان دارای روابط ناسالمی هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *