آیا بهتر است محصولات ارگانیک بخریم؟

آیا بهتر است محصولات ارگانیک بخریم؟

شما بهترین و سالم‌ترین غذاها را برای فرزند خود می‌خواهید، اما آیا محصولات ارگانیک به قیمت گرانشان می‌ارزند؟ اطلاعات زیر را مطالعه کنید تا متوجه شوید.

بعضی پدر و مادرها فکر می‌کنند که خانواده‌شان فقط باید محصولات ارگانیک استفاده کنند و بعضی دیگر محصولات ارگانیک را فقط برای تهیه غذاهای خاص استفاده می‌کنند. به نظر شما کار درست کدام است؟ جواب دقیقی برای این سوال وجود ندارد. امروزه، خیلی از افراد درک درستی از این دست محصولات ندارند. ما جواب‌های کاملی برای سوالات مهم شما آماده کرده‌ایم؛ پس با ما همراه شوید.

لغت ارگانیک به چه معناست؟

بنا بر تعریف دپارتمان کشاورزی امریکا، کشاورزان محصولات ارگانیک، از مواد تجزیه پذیر و متدهای محافظت از خاک و آب برای رشد محصولاتشان استفاده می‌کنند. غلات بدون استفاده از هیچگونه سم شیمیایی و کود مصنوعی رشد می‌کنند. حیواناتی که روی مزارع ارگانیک پرورش داده می‌شوند، تا از گوشت و تخم مرغ و محصولات پروتئینی شان استفاده شود، از مواد ارگانیک تغذیه می‌کنند، به چراگاه برده می‌شوند و هیچگونه آنتی بیوتیک و یا هرمون رشدی به آن‌ها داده نمی‌شود. در قوانین تولید محصولات ارگانیک، هرگونه تابش دهی و یا مهندسی بیو، قدغن است.

از کجا متوجه شویم که یک محصول ارگانیک است؟

جان شفر، سخنگوی دپارتمان کشاورزی امریکا بیان می‌کند که اگر روی محصولی برچسب ارگانیک وجود داشت، آن محصول حتما جزو محصولات ارگانیک است. بر طبق قانون، هیچ شرکتی اجازه نوشتن این لغت بر روی محصولاتش را ندارد، مگر اینکه از دپارتمان کشاورزی تاییدیه گرفته باشد. مهر دپارتمان کشاورزی روی یک محصول نشان می‌دهد که آن محصول حداقل ۹۵ درصد ارگانیک است و تولیدکنندگان، استانداردهای لازم را در پروسه‌ی تولید و عرضه، رعایت کرده‌اند.

تولیدات ارگانیک

چرا یک محصول ارگانیک از بقیه‌ی محصولات گران‌تر است؟

این برچسب گران قیمت‌تر به دلیل هزینه‌ی بالاتر تولید آن محصول، از ابتدای پروسه تا انتهاست. کشاورزان باید قوانین مقرر شده را به طور کامل اجرا کنند که خب ملزم به هزینه کردن زمان و پول بیشتری است. بازده محصولات نیز کمتر است، زیرا آن‌ها از افزودنی‌های شیمیایی برای تولید بیشتر استفاده نمی‌کنند. پرورش حیوانات نیز هزینه برتر است زیرا تغذیه آن‌ها و به چراگاه بردن آنها گران‌تر از دام‌های غیرارگانیک است.

آیا محصولات ارگانیک برای سلامتی کودکان مفیدتر هستند؟

پاسخ قطعی نیست. اگرچه دپارتمان کشاورزی و سازمان غذا و دارو تابش و استفاده از هورمون‌های رشد و آنتی بیوتیک‌ها را بی‌خطر می‌دانند، هنوز هم عده‌ای از پدر و مادرها این محصولات، به خصوص شیر، گوشت و تخم مرغ ارگانیک را ترجیح می‌دهند.

سموم دفع آفات یکی دیگر از موضوعات مهم در بحث این محصولات ارگانیک است. بسیاری از دانشمندان، از جمله دکتر کارل وینتر، مدیر برنامه فود سیف در دانشگاه کالیفرنیا در دیویس، معتقد است که مقدار معمولی از سموم در رژیم غذایی برای سلامتی مضر نیست. در حالی‌که طرفداران این محصولات معتقدند که هر چه مقدار سموم، به خصوص برای بچه‌ها که نسبت به سموم آسیب پذیرتر هستند، کمتر باشد، بهتر است. قضیه جایی پیچیده‌تر می‌شود که در حالی که کشاورزان در تولیدات ارگانیک از سموم دفع آفات شیمیایی استفاده نمی‌کنند ولی ممکن است از نسخه‌های طبیعی سموم استفاده کنند که آن‌ها نیز کاملا بی‌خطر نیستند.

با این حال، اگر می‌خواهید فرزندتان کمتر در معرض استفاده از سموم باشد، بهتر است از محصولات ارگانیک استفاده کنید. جولی آپتان، سخنگوی انجمن رژیم‌های غذایی آمریکا بیان می‌کند که: “کودکان نسبت به بزرگسالان، مقدار کالری بیشتری را از میوه‌ها و سبزیجات دریافت می‌کنند، پس استفاده از این محصولات قطعا در رشد و سلامت آن‌ها موثر است.” اینکه در تولید محصولات ارگانیک از سموم کمتری استفاده می‌شود، اثبات شده است.

شما می‌توانید با پوست گرفتن میوه جات کمی از سموم آن را کاهش دهید ولی اینگونه مقداری از فیبر و مواد مغذی آن نیز از بین خواهد رفت. برای همه‌ی محصولات این قانون باید رعایت شود: محصولات را قبل از استفاده تمیز بشورید تا هیچ‌گونه سم و آفتی روی آن‌ها باقی نماند.

آیا محصولات ارگانیک مغذی‌تر هستند؟

هیچ دلیل علمی مبنی بر مغذی‌تر بودن محصولات ارگانیک وجود ندارد. البته که به تازگی بیان شده، میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک فیتوشیمیایی – مواد طبیعی که از بروز بیماری‌ها پیشگیری می‌کنند – بیشتری دارند. دلیل احتمالی این است که گیاهانی که بدون سموم رشد کرده‌اند از این دست مواد طبیعی که برای دفع حشرات لازمند را بیشتر تولید کرده‌اند.

اما امروزه دانشمندان نمی‌دانند که چه مقدار از فیتوشمیایی کافی و سودمند است و تاثیر مقدار اضافی بر سلامت فرزندان چیست. از رویی دیگر؛ همانطور که گیاهان عاری از سموم، مقدار فیتوشیمیایی بیشتری تولید می‌کنند ولی این دست از گیاهان باید انرژی بیشتری را صرف مبارزه با آفات کنند که این خود باعث تولید سموم مضر دیگری برای سلامت انسان می‌شود.

سبزیجات ارگانیک

من از بازار کشاورزان دست فروش خرید می‌کنم. آیا محصولات ایشان قطعا ارگانیک است؟

نه قطعا. یک مزرعه باید تحت نظارت دپارتمان کشاورزی باشد تا بتوان گفت محصولاتش صد در صد ارگانیک هستند. از این رو، ممکن است برچسب ارگانیک روی محصولات باشد ولی شاید آن‌ها فقط تازه باشند و نه ارگانیک.

آیا محصولات طبیعی همان محصولات ارگانیک هستند؟

به هیچ وجه! لغت ارگانیک نوشته شده روی محصول نشان می‌دهد که آن محصول طی پروسه‌ی خاصی رشد کرده و یا تولید شده است، در حالی‌که طبیعی یعنی در تولید یک محصول از مواد مصنوعی مانند رنگ‌ها و طعم‌ها و دیگر افزودنی‌ها استفاده نشده است. این طبیعی بودن هیچ نشانی از تولید به روش ارگانیک ندارد.

تولیدات ارگانیک بسته بندی مانند بیسکوییت و ماکارونی چطور؟

در مورد محصولات بسته بندی مانند ماکارونی و بیسکوییت، آن برچسب ارگانیک خیلی هم به کار نمی‌آید. در تولید این دست از محصولات از سموم و آفت کش‌های خاصی استفاده نمی‌شود که عدم استفاده از آن‌ها محصولات را تبدیل به تولیدات ارگانیک می‌کند، پس برچسب ارگانیک روی محصول ربط زیادی به سلامتی آن ندارد. شما باید حتما برچسب اطلاعات محصول که شامل توضیحاتی در مورد چربی، کالری، قند و نمک آن می‌دهد را مطالعه نمایید، زیرا محصولات ارگانیک هم می‌توانند از این مواد غنی باشند.

تمامی اطلاعات این متن، چه دستور پزشک و چه متخصصان دیگر، همگی فقط برای راهنمایی دادن به شما نوشته شده‌اند. پس برای کسب اطلاعات در مورد سلامتی خود و اطرافیانتان حتما با پزشک خودتان مشورت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *