کمک‌های اولیه برای آسیب دیدگی کودکان

کمک‌های اولیه برای آسیب دیدگی کودکان

توصیه می‌شود در زمان آسیب دیدگی کودکان ،آرامشتان را حفظ کرده که همین عامل ممکن است موجب نجات زندگی او شود.

آسیب دیدگی کودکان از نوع زخم

وقتی پسر بزرگ‌ترم کودک نو پایی بود، مطمئن بودم که باید محصولات تمیز کننده و داروها را دور از دسترس او نگه دارم اما روزی که ۲ سال داشت، شروع به استفراغ به شکل کف نعناع سبز کرد و من متوجه شدم که یک محصول را فراموش کرده‌ام و آن خمیر دندان بود. در ابتدا اعصاب آشفته‌ام را آروم کردم و همانطور که می‌دانید، مقدار کمی از خمیردندان عموماً خطرناک نیست، اگرچه می‌تواند موجب درد شکمی شود.

وقتی هر چیزی فراتر از یک خراش ساده پیش بیاید، حتی والدین کهنه کار نیز خودشان را می‌بازند و بیشتر مادران فهمیده ممکن است نسبت به کمک‌های اولیه جدید و راهنمایی‌های CPR از انجمن قلب آمریکا شگفت زده شوند. مطمئنا بوسه‌ی یک مادر بهترین دارو است و راهنمایی‌های زیر به شما کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری نسبت به آسیب دیدگی کودکان رفتار کنید.

آسیب دیدگی کودکان از طریق چنگ و بریدگی توسط حیوانات

در این مواقع از آسیب دیدگی کودکان برای کنترل خونریزی از یک تکه گاز یا پارچه تمیز استفاده کرده و سپس به آرامی روی زخم را فشار دهید. پارچه را با یک بانداژ کشی محکم ببندید و در آن محل نگه دارید.

هنگامی که خونریزی کمتر شد، زخم را با آب تمیز شستشو دهید و تا جایی که می‌بینید نباید خاک و ماده‌ی خارجی روی زخم باشد، سپس با یک باند آن را بپوشانید. گرگ استوکتن (Greg Stockton)، کارشناس بهداشت و ایمنی صلیب سرخ آمریکا می‌گوید: اگر زخم سطحی باشد، یک پماد سه قلوی آنتی بیوتیکی مانند: نئوسپرین (Neosporin) می‌تواند روند بهبودی آسیب دیدگی کودکان را سریع کند.

در چند روز آینده دنبال علائم‌های عفونت باشید. در برخی از موارد قرمز بودن آن طبیعی است، اما اگر التهاب شروع شود و از آن چرک بیرون آید، اگر پوست اطراف آن قرمز شده باشد یا اگر کودکتان شکایت و ناله می‌کند که دچار درد شدیدی است، ممکن است زخم آلوده شده باشد و باید به پزشک مراجعه کنید.

چنگ حیوانات را به پزشک گزارش دهید، زیرا چنگ حیوانات می‌تواند عفونی باشد و ممکن است از حیوان آزمایش هاری گرفته شود.

در صورتی نیاز به کمک‌های پزشکی دارید که، جراحت عمیق باشد، خونریزی متوقف نشود، چیزی در زخم فرو رفته باشد و هنگام تمیز کردن بیرون نیاید، لبه‌های زخم به هم نزدیک نشوند یا در صورتی که نگران زخم هستید.

ورتز می‌گوید: با برداشتن گاز یا پارچه در صورت کم شدن شدت خونریزی ممکن است زخم زیر آن جدا شود و باعث خونریزی مجدد شود. اگر پارچه خیس شد، لایه‌ی دیگری را به قسمت بالا اضافه کنید و فشار بیشتری وارد نمایید.

 • تحقیقات نشان داده که استفاده از تورنیکت برای کنترل خونریزی می‌تواند موجب آسیب اعصاب و بافت‌ها شود.
 • استفاده از الکل یا پراکسید برای بریدگی، می‌توانند سلول‌های سالم را برای خوب کردن زخم‌ها از بین ببرند.

آسیب دیدگی کودکان از طریق سوختگی و نیش حشرات

 • سوختگی را زیر آب خنک ببرید تا دمای آن پایین بیاید اما سوزش پوست همچنان ادامه دارد.
 • سوختگی را با قطعه‌ای خشک بپوشانید یا با بانداژ تمیز کنید.
 • هنگام استفاده از داروهایی مانند: استامینوفن یا ایبوپروفن برای تسکین درد با پزشکتان مشورت کنید.
 • اگر مساحت سوختگی بیشتر از ۳ سانتی‌نتر باشد (بر روی صورت، دست‌ها، پاها یا ناحیه تناسلی)
 • یا اگر در مورد درمان خانگی هر گونه نگرانی یا شکی دارید، با پزشکتان تماس بگیرید.

مارک براندنبورگ، نویسنده کودک ایمن، راهنمای عملی برای جلوگیری از آسیب دیدگی کودکان، می‌گوید: حتی اگر آفتاب سوختگی به اندازه‌ی کافی باشد، می‌تواند خطری جدی باشد.

اگر سوختگی بر روی دهان، بینی یا مجاری هوایی تأثیر بگذارد، به دنبال فوریت‌های پزشکی باشید. صورت فرزندتان را چک کنید. اگر به نظر می‌رسد: دچار گرگرفتگی شده، زبان یا لب‌ها متورم شدند، سرفه می‌کند، صدای او به صورت خشن یا تیز در آمده یا مژه‌ها یا موهای بینی کودک سوخته شده، این عوامل نشان می‌دهد که او در بخار یا دود نفس کشیده است که مجاری هوایی‌اش دچار سوختگی شده است و در نهایت ممکن است منبع هوایی او قطع شود.

نکاتی که بید در مورد سوختگی به آن توجه کنید

 • قرار دادن ضماد (مرهم)، روغن یا وازلین روی سوختگی، موجب وارد شدن باکتری‌ها می‌شود یا گرما را در آن قسمت نگه می‌دارد.
 • ترکاندن تاول‌ها می‌تواند محل سوختگی را در برابر عفونت آسیب پذیر کند.
 • گذاشتن یخ روی سوختگی می‌تواند موجب کاهش جریان خون به پوست شود و باعث آسیب بیشتر می‌گردد.

نیش زدگی می‌تواند موجب آسیب دیدگی کودکان شود

 • یخ را در پارچه‌ای بپوشانید سپس در محل نیش زدگی بگذارید تا تورم کاهش یابد.
 • برای تسکین خارش ناشی از نیش زدگی از لوسیون کالامین استفاده کنید. توجه کنید که قبل از استفاده از آنتی هیستامین‌ها یا استروئیدهای موضعی مانند: Benadryl یا Cortaid با پزشک کودکتان صحبتی داشته باشید.
 • اگر تاول یا کهیر روی بدن کودکتان گسترش پیدا کرد به پزشک کودک مراجعه کنید.
 • اگر کودکتان سرفه کرد یا زبان و لب‌هایش متورم شد، با اورژانس تماس بگیرید زیرا واکنش آلرژی به نیش زدگی‌ها، جدی هستند. (ممکن است راه‌های هوایی کودک در حال تنگ شدن باشد)

ورتز می‌گوید: در مدت زمان رانندگی به سمت بیمارستان، این عامل می‌تواند تنفس کودک را قطع کند.

در برابر نیش حشرات چه کارهایی نباید انجام شود؟

بیرون کشیدن نیش حشرات می‌تواند زهر بیشتری را وارد پوست کند. می‌توانید یک تکه مقوا یا یک کارت اعتباری را به آرامی روی نیش حشره بکشید تا از بین رود. تحقیقات نشان داده که سرعت حذف مهم‌تر از روش است، بنابراین اگر نمی‌توانید به سرعت به یک جسم مسطح و هموار برسید، از انگشتان خود استفاده کنید.

عوامل دیگر از آسیب دیدگی کودکان مسمومیت کودکان، صدمات سر و نزدیک به غرق شدن

مسمومیت کودکان…

اگر فرزندتان بیدار و هوشیار هست و می‌دانید که او چه چیزی مصرف کرده است با کنترل مسمومیت تماس بگیرید، G. Randall Bond، دکتر، مدیر پزشکی مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم سینسیناتی می‌گوید: از ۱۰ مرکز کنترل مسمومیت، ۹ بار به شما می‌گویند: که چیزی نیست و در خانه بمانید. در غیر این صورت گفته می‌شود که به اورژانس بروید.

اگر نمی‌دانید که فرزندتان چه کاری انجام داده است به اورژانس مراجعه کنید. اگر قرص‌های نامشخصی را قورت داده و شما نمی‌دانید آن‌ها چه چیزی هستند، هر نوع دارویی که باقی مانده است را با خودتان به بیمارستان ببرید. ممکن است پزشکان با نرم افزارهایی که، دارو بر اساس ویژگی‌هایی مانند: رنگ و اندازه آنالیز می‌شود، متوجه شوند.

هرگاه کودک‌تان دچار بیهوشی، گیجی یا مشکلات تنفسی شد، با شماره‌ی ۱۱۵ تماس بگیرید.

آسیب دیدگی کودکان می‌تواند ناشی از صدمات سر باشد

یک بسته‌ی یخی که در یک پارچه پیچیده شده است را بر روی برجستگی بگذارید.

با دکترتان تماس بگیرید در صورتی که: گریه‌ی فرزندتان ادامه دارد، از گردن یا درد سرش شکایت دارد، آگاهی و هوشیاریش حتی برای چند ثانیه از دست داده است، نتواند تعادلش را حفظ کند یا اگر نوزاد است (نوزادان نمی‌توانند بگویند که درد دارند یا احساس خوبی ندارند).

در صورتی که کودکتان: استفراغ می‌کند، دچار تشنج می‌شود، به طور غیرمعمول پیش فعال یا خواب آلود است، مردمک چشمش به طور ناموزون گشاد شده یا به نظر نمی‌رسد که در برابر نور واکنشی نشان می‌دهد، سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

در برابر صدمات ناشی از سر این مورد را انجام ندهید:
 • حرکت دادن کودکی که بیهوش است یا نمی‌تواند بلند شود زیرا اگر دچار آسیب ستون فقرات شده باشد، حرکت دادنش می‌تواند وضعیت را بدتر کند.
 • نفس کشیدن را چک کنید اما طولانی‌تر از ۱۰ ثانیه نشود. اگر تنفس نرمال را حس نمی‌کنید یا نمی‌شنوید (نه تنفس‌های بریده و پراکنده) بلافاصله CPR یا احیای قلبی و ریوی را شروع کنید.
 • لازم نیست نگران حذف آب از راه‌های هوایی باشید زیرا این عامل مانع از اثربخشی CPR نمی‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *